روزنامه‌های کابل: شنبه نهم قوس

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

امضاء نکردن توافقنامه دوجانبه امنیتی از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان همانند روزهای گذشته موضوع اصلی روزنامه‌های کابل است.

روزنامه آرمان‌ملی در سر مقاله امروز خود نوشته که کابوس خودداری رئیس جمهوری کشور از امضاء موافقت نامه امنیتی دو جانبه با آمریکا هنوز برای مردم افغانستان تهدید است.

این روزنامه افزوده که رسانه‌های حکومتی نوشتند که کابینه از موضع آقای کرزی حمایت کرده ولی هیچ یک از این وزیران در برابر رسانه‌ها اعلام موضع نکرده اند و حمایت در کابینه نیز شاید از ترس بوده باشد.

نویسنده آرمان ملی تاکید کرد که با گذشت هر روز ارزش دلار در برابر افغانی صعود می‌کند و نتیجه آن افزایش قیمت کالاست که رنج آن را فقط مردم فقیر افغانستان می‌کشند و بیم از یک آینده تاریک و مخوف همه را در کشور پریشان ساخته است.

این روزنامه مدعی شده که وزیران کابینه و مقامات ارشد زندگی مرفهی را در خارج از افغانستان برای خود دست و پا کرده‌اند ولی مردم عادی افغانستان دیگر جایی برای مهاجرت نیز ندارند.

این روزنامه در ادامه افزوده است که آقای کرزی روزهای اول حکومتش را به یاد آورد که در نتیجه انزوای کشور حتی در ارگ ریاست جمهوری برق نبود و ساعت‌ها وی در تاریکی می‌گذراند و منتظر آمدن برق بود.

نویسنده آرمان‌ملی مدعی شده که باور داریم که اگر قرارداد امنیتی امضا نشود، آن روزهای سیاه و بدتر از آن روزها خواهد آمد و رئیس جمهوری باید از خر شیطان پائین شود و قرارداد را امضا کند که هم به خیر اسلام، مردم و کشور است.

شرایط کرزی

روزنامه دولتی اصلاح، نیز متن بیانیه رادیویی هفته وار آقای کرزی را به چاپ رسانده که او تاکید کرده است برای امضاء موافقتنامه امنیتی شرایط دارد که آمریکا باید پیش از امضاء موافقت نامه به افغانستان تعهد بسپارد.

در این بیانیه رئیس جمهور افغانستان گفته که احساس امنیت و مصونیت شهروندان افغان در سراسر کشور با جلوگیری از عملیات نیروهای خارجی در داخل افغانستان تامین می‌شود و نیروهای خارجی نباید به خانه‌های افغان‌ها بروند. شرط دیگر تامین صلح و امنیت در افغانستان و برگزاری انتخابات شفاف در کشور است که باید بدون دخالت خارجی‌ها صورت گیرد.

روزنامه باور نیز اشاره کرده که آقای کرزی قبلا شرط‌های دیگری را برای امضاء موافقت نامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان مطرح کرده بوده اما اکنون شرط‌‌‎‌های جدید نیز علاوه شده است.

این روزنامه افزوده که اخیرا کرزی علاوه برشرایط گذشته اعلام کرده که باید زندانیان افغان نیز از زندان گوانتانامو آزاد و به کابل منتقل شوند.

'کشتار غیر نظامی، امضاء موافقت نامه را تاخیر انداخته است'

روزنامه جامعه‌باز نیز با اشاره به اینکه با افزایش کشتار غیر نظامیان، امضاء موافقت نامه امنیتی نیز به مخاطره افتاده، نوشته که رئیس جمهور تهدید کرده با ادامه این شرایط موافقت نامه امنیتی را امضا نخواهد کرد.

سرمقاله نویس جامعه باز افزوده که بیشتر کشتار غیر نظامیان توسط نیروهای وابسته به طالبان انجام می‌شود که آنان نیز دو هدف را دنبال می‌کنند؛ ایجاد جو ترس و وحشت در میان مردم و از طرف دیگر ناکارا جلوه دادن دولت که این امر نیز می‌تواند باعث افزایش نارضایتی عمومی در میان مردم شود.

این روزنامه افزوده که تصور عمومی از کشتار غیر نظامیان توسط نیروهای ناتو نیز این است که این نیروها به صورت سیستماتیک اقدام به قتل شهروندان افغان می‌کنند و ذهنیت مردم این است که از کشتار غیر نظامیان که توسط نیروهای خارجی در افغانستان صورت گرفته، می‌شد اجتناب کرد.

جامعه باز افزوده که انتظار افکار عمومی افغانستان این است که آمریکا و متحدانش، تعهد خود را برای حفاظت از جان و احترام به کرامت انسانی مردم افغانستان در عمل نشان دهند. این روند می‎تواند چانه زنی و مذاکره بر سر توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را نیز عادی سازد و امضاء آن را نیز امکان پذیر کند.

'بازی سرگردان کاخ سفید در ارگ کابل'

روزنامه چراغنیز با اشاره به امتناع کرزی از امضاء موافقت نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا آن را "بازی سرگردان کاخ سفید در ارگ کابل " دانسته و افزوده که کارشناسان سیاسی بر این باورند که نمایش جدید کرزی در کابل دست نوشته سناتوران واشنگتن است و حکومت می‌خواهد با مظلوم نمایی از قضاوت تاریخ بگذارد.

این روزنامه افزوده که عدم پایبندی غرب به تعهداتش در افغانستان در ۱۲ سال گذشته، بر تغییر روش و موضع دولت کابل موثر افتاده و اکنون رئیس جمهور نگران است که به عنوان وطن فروش در ردیف شاه شجاع پادشاه دست نشانده انگلیس و ببرک کارمل رئیس جمهور کمونیست افغانستان، قرار نگیرد.

'به بازی ضرب‌الاجل پایان دهید'

روزنامه ۸صبح نوشته که متاسفانه در زمانی که تنش میان کابل و واشنگتن بر سر زمان امضاء موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه شدت گرفته، رویدادی به‌ وقوع پیوست که به هیچ‌وجه در کاهش این تنش کمک نمی‌کند.

این روزنامه افزوده است که پنجشنبه هفته گذشته نیروهای آمریکایی یک خانه را در یک روستا در هلمند بمباران کردند که منجر به زخمی شدن دو زن و کشته شدن یک کودک دوساله شد. دولت افغانستان رویداد هلمند را خلاف تعهداتی دانست که رئیس‌جمهور اوباما در نامه‌اش به رئیس‌جمهور کرزی سپرده بود.

در نامه آقای اوباما که در جرگه مشورتی توسط حامد کرزی برای نمایندگان قرائت شد آمده است که باراک اوباما، همتای آمریکایی او، به مردم افغانستان تعهد کرده است که سربازان آمریکایی "به جز در موارد استثنایی" به منظور بازرسی وارد خانه‌های مردم افغانستان نخواهند شد.

۸صبح با اشاره به فشاری که از سوی افکار عمومی برای امضاء موافقت نامه به کرزی وارد می‌شود افزوده که رویداد هلمند، موضع رئیس‌جمهور کرزی را برای امضاء نکردن این موافقتنامه تقویت کرد. بسیار ضروری بود که نیروهای بین‌المللی، کاری می‌کردند تا اعتماد رئیس‌جمهور کرزی بیشتر جلب می‌شد.

این روزنامه با اشاره به شایعاتی که در روزهای اخیر مطرح شده که آمریکا در صدد پیدا کردن گزینه دیگر به غیر از کرزی برای امضاء موافقنامه امنیتی دوجانبه است، افزوده که برمبنای قوانین و اصول اداری و سیاسی افغانستان صلاحیت امضاء موافقت‌نامه امنیتی را به غیر از آقای کرزی هیج کسی دیگر ندارد، بنابراین باید همه تلاش کنند تا او را با دلایل منطقی و اعتمادسازی قانع سازند.

سرمقاله نویس ۸صبح تاکید کرده که این بازی تعیین ضرب‌الاجل و بعد اعلام اخطار به یکدیگر، به نفع دو کشور نیست. بهتر است که دو طرف، به اقداماتی دست بزنند که اعتماد سازی لازم را کنند و به حق حیات شهروندان دو کشور احترام گذاشته شود و دو طرف به خواست‌های مشروع همدیگر نیز احترام بگذارند.

'چرا امضاء موافقت نامه مهم است؟'

روزنامه ویسا نیز خبر اول خود را، به اظهارات یک عضو کنگره آمریکا اختصاص داده که او حامد کرزی را تهدید به سرنگونی کرده است.

در این خبر ویسا آمده که "ران پاول" آقای کرزی را تهدید کرده که باید احتیاط کند و مخالفت او با این موافقت نامه امنیتی برایش بد تمام خواهد شد، زیرا آمریکا هیچگاهی به دیکتاتورهای دست نشانده اش که خواستار آزادی شده‌اند، رحم نکرده است.

روزنامه افغانستان نیز نوشته است که تاخیر در امضاء موافقتنامه امنیتی تشویش ها و نگرانی‌های زیادی را در میان مردم افغانستان به وجود آورده است.

این روزنامه افزوده، همانطوری که رئیس جمهور کرزی در سخنرانی خود در لویه جرگه مشورتی تصریح کرد، این موافقت نامه با آمریکا براساس یک سلسله محذوریت‌ها و مجبوریت‌ها به امضاء می‌رسد که کشور و مردم افغانستان با آنها مواجه هستند.

روزنامه افغانستان در ادامه مدعی شده اگر این مجبوریت‌ها نمی‌بود مردم افغانستان تا این حد علاقمند به امضاء این پیمان نبودند. خطر تجزیه افغانستان، شعله‌ور شدن جنگ‌های داخلی، مهاجرت، فقر و بیکاری بخشی از مواردی‌اند که افغانستان را به امضاء این موافقت نامه مجبور می‌سازد.

مطالب مرتبط