نگرانی سازمان ملل از افزایش تهدیدها علیه امدادرسانان در افغانستان

حق نشر عکس unama
Image caption آقای بودن گفت: این در حالی است که افغانستان در یک مرحله دشوار انتقال قرار دارد و احتمال دارد نیاز به کمک‌های بشری در این کشور افزایش یابد.

سازمان ملل متحد در مورد افزایش تهدیدها علیه کارمندان سازمان‌های بشردوستانه در افغانستان هشدار داده و آن را در آستانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان یک "روند نگران‌کننده" خوانده است.

مارک بودن، هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان گفت: "من در مورد این روند به شدت نگران هستم. این در حالی است که افغانستان در یک مرحله دشوار انتقال قرار دارد و احتمال دارد نیاز به کمک‌های بشری در این کشور افزایش یابد."

این نگرانی سازمان ملل پس از آن مطرح می‌شود که در روزهای اخیر ۱۲ کارمند سازمان‌های غیردولتی در دو حادثه در ولایت شمالی فاریاب از سوی افراد مسلح کشته شده‌اند.

در ارتباط به همین حادثه امروز صدها تن از ساکنان ولایت فاریاب دست به تظاهرات زدند و خواهان برکناری فرمانده پلیس این ولایت شدند.

Image caption سه روز پیش پنج مهندس سازمان فرانسوی اکتد (ACTED) در شمال افغانستان کشته شدند

براساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل، از آغاز امسال تا کنون ۷۳ مامور کمک‌های بشردوستانه در افغانستان کشته، زخمی یا ربوده شده‌اند که رقم به مراتب بیشتر از سال ۲۰۱۲ را نشان می‌دهد.

همچنین این بالاترین آمار از سال ۱۹۹۷ است که در آن سال سازمان ملل ثبت تلفات و ربوده شدن کارمندان کمک‌های بشردوستانه در افغانستان را آغاز کرد.

چهار روز پیش در یک حادثه جداگانه در جنوب افغانستان سه کارمند امداد در نتیجه انفجار مین‌ کنار جاده کشته شدند.

سازمان ملل گفته است که مجموعا ۳۶ کارمند امداد امسال در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند.

قرار است نیروهای ناتو تا پایان سال آینده میلادی از افغانستان خارج شوند و نیروهای امنیتی افغانستان مسئولیت کامل نبرد علیه شورش به رهبری طالبان را به عهده خواهند گرفت.