دولت افغانستان گزارش‌های مبنی بر تاخیر در انتخابات را تکذیب کرد

Image caption ایمل فیضی گفت گزارشهای مربوط به تاخیر انتخابات کاملا نادرست است

دولت افغانستان گزارش‌ها مبنی بر پیشنهاد رئیس جمهور کرزی به کمیسیون مستقل انتخابات برای تاخیر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده است.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز در مجلس سنای افغانستان گفته که "نگرانی‌های در مورد وضعیت آب و هوا وجود دارد. حتی رئیس جمهوری پیشنهاد کرد که ما می‌توانیم تغییراتی را در این مورد در نظر بگیریم؛ چون او از مردم شکایاتی دریافت کرده است. من به رئیس جمهوری گفتم که ما نمی‌توانیم تغییری وارد کنیم، زیرا تاریخ برگزاری انتخابات در قانون اساسی و قانون انتخابات مشخص شده است."

اما ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که سخنان یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات تحریف شده و رئیس جمهوری هیچ پیشنهادی برای تاخیر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نکرده است.

آقای فیضی گفت: "رئیس جمهوری کشور از زمانی‌که کمیسیون مستقل انتخابات تاریخ برگزاری انتخابات را تعیین کرد، همواره به تمام نهادهای دولتی هدایت می‌دهد که تاریخی که از جانب کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات تعیین شده، باید جدا مراعات شود."

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در شانزدهم حمل/فروردین سال آینده برگزار شود و در این زمان بخش‌های از افغانستان هنوز پر برف است.

دو شرط برای امضای موافقتنامه امنیتی

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که دو شرط آقای کرزی برای امضای موافقتنامه امنیتی هنوز پابرجا است و دولت افغانستان در این زمینه منتظر واکنش آمریکا است.

او گفت: "دو شرطی را که رئیس جمهوری کشور مطرح کرده، یکی ختم کامل عملیات نظامی چه هوایی و چه زمینی از جانب نیروهای خارجی بالای خانه‌های مردم افغانستان است و دومش آغاز عملی روند صلح است. در این دو مورد ما هنوز هم منتظر تصمیم حکومت ایالات متحده آمریکا هستیم."

آقای فیضی افزود که به جز از این دو شرط دولت افغانستان دیگر هیچ شرطی برای امضای این موافقتنامه ندارد و به گفته او آمریکا قادر است در هردو مورد اقدامات عملی انجام دهد.

پس از پایان لویه‌جرگه مشورتی و حمایت این جرگه از امضای قرار داد امنیتی با آمریکا در هفته پیش، حامدکرزی شرایط جدیدی را برای امضای این موافقتنامه اعلام کرد و گفت که امضای موافقتنامه را به پس از انتخابات ریاست جمهوری موکول می‌کند.

سفر حامدکرزی به ایران

ایمل فیضی گفت که قرار است رئیس جمهوری افغانستان در اواسط این هفته به ایران سفر کند و با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار کند.

او گفت هدف این سفر تنها گفت‌وگو بر سر روابط دو جانبه و گسترش همکاری‌ها میان دو کشور است. آقای فیضی گفت: "سفر رئیس جمهوری کرزی به ایران هرگز این سفر تاثیری بالای روابط ما با دیگر کشورهای جامعه جهانی به خصوص ایالات متحده آمریکا نخواهد داشت."

افغانستان و ایران در ده سال گذشته روابطی خوبی داشته‌اند اما آقای کرزی در لویه‌جرگه مشورتی هفته پیش گفت که ایران واضحا مخالف امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا است.

مطالب مرتبط