روزنامه‌های افغانستان: دوشنبه ۱۱ قوس

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

پیامدهای منفی تاخیر در موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا، افزایش آمار مبتلایان به ایدز در افغانستان و تنش‌های قومی در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۱ قوس/آذر کابل است.

"به سوی گزینه صفر"

روزنامه افغانستان می‌نویسد که امضای موافقتنامه‌ها با کشورهای کمک کننده از لحاظ روانی تاثیر مستقیم خود را بالای وضعیت اقتصادی افغانستان داشته است همانطور تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا، تاثیرات منفی خود را کم کم نشان می‌دهد.

افغانستان نوشته که اگر این سند امضا نشود نه تنها فقر و بیکاری که ناامنی و جنگ نیز در افغانستان افزایش خواهد یافت حتی برگزاری انتخابات شفاف نیز دور از تصور خواهد شد.

روزنامه حزبی وحدت نیز آثار منفی تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا را در بخش های تجهیز و تمویل نیروهای ارتش و پلیس بررسی کرده است.

وحدت نوشته که مردم افغانستان دیگر تحمل بازیچه شدن در سیاست‌های سودجویانه را ندارند پس رئیس جمهوری باید هر چه زودتر این سند را امضا کرده و به همه نگرانی ها نقطه پایان بگذارد.

اما روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که جامعه جهانی به خصوص آمریکا در دوازده سال گذشته به خاطر آوردن صلح و ثبات به افغانستان آمده بودند اما این هدف متاسفانه به حقیقت نپیوست.

انیس نوشته که رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان نماینده منتخب مردم حق دارد یکی از خواست های اساسی و نیاز مبرم مردم را که تامین صلح است، پیش شرط امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا قرار دهد.

انیس افزوده که 'رئیس جمهوری افغانستان می‌داند که در حضور دوازده ساله جامعه جهانی با آنکه بارها تاکید شد که منبع و خاستگاه تروریسم در روستاهای افغانستان نیست با آنهم محافل خوشی و سرور افغانها به بهانه مبارزه با تروریسم به ماتم تبدیل شد و خانه ها به شکل خودسرانه بازرسی شد.'

ایدز بیماری در حال گسترش در افغانستان

Image caption صفحه اول روزنامه جامعه باز

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که ایدز، یکی از تهدیدهای اصلی زندگی در جهان امروز است و این رویداد برای جامعه افغانستان نیز ‌تهدیدی جدی به شمار می‌رود.

جامعه باز نوشته در صورتی که برای بیماری‌های عفونی، تدابیر جدی و به‌دور از هرگونه رفتارهای نمایشی و تبلیغاتی، وجود نداشته باشد، ایدز می‌تواند برای جامعه ‌خطری جدی و واقعی باشد.

روزنامه چراغ نیز می‌نویسد که افزایش ۳۸ درصدی آمار مبتلایان به بیماری ایدز در سال ۱۳۹۱ در افغانستان تکاهنده است و ضرورت‌هایی را برای کار دولت، جامعه مدنی و رسانه‌ها برجسته می‌سازد.

چراغ نوشته که بلند بردن سطح آگاهی شهروندان در مورد این بیماری یکی از این ضرورت‌هاست که برای برآورده شدن آن، رسانه‌ها باید دست به کار شوند.

روزنامه سخن جدید نیز می‌نویسد که برای مبارزه با بیماری ایدز، باید راهکارهای مفیدی در نظر گرفته شود و از تمام امکانات دست داشته برای افزایش آگاهی عامه استفاده شود.

به اساس اطلاعات وزارت بهداشت افغانستان تخمین زده می‌شود که در افغانستان پنج هزار واقعه مثبت اچ آی وی وجود داشته باشد.

"نفاق افگنان را به هدف نرسانید!"

روزنامه ماندگار نوشته که تنش‌های قومی در افغانستان چیز تازه‌ای نیست اما یکبار دیگر چانه زنی بر سر درج هویت قومی در شناسنامه‌های الکترونیکی این بحث را داغ ساخته است.

ماندگار می‌نویسد که یکی از رسانه‌های داخلی افغانستان در تلاش دامن زدن به این تنش‌ها است و ادعا دارد که 'افغان' به معنای 'پشتون' است و این سرزمین تنها مربوط به پشتون‌ها است.

ماندگار افزوده که 'تمام کشورهایی که منازعات قومی داشتند از راه گفت‌وگو به حل این منازعات پایان دادند به این دلیل از مخالفان این دسته می‌خواهیم که به واکنش بالمثل نپردازند.'

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که هدف از این تنش‌ها، ایجاد یک جنجال رسانه‌ای و تبلیغاتی به هدف به حاشیه کشاندن جنجال‌های مربوط به امضای موافقتنامه امنیتی در افکار عمومی است.

۸‌صبح نوشته که ایجاد جنجال‌های قومی و تقویت کینه‌های تباری، شکاف‌های اجتماعی جامعه را تقویت می‌کند و به ضرر همه است.

۸‌صبح افزوده که عده‌ای با راه‌اندازی این جنجال‌ها می‌خواهند به اهداف سیاسی خود برسند و رئیس‌جمهور کرزی نباید به این اقدامات اجازه دهد.

مطالب مرتبط