فرمانده جدید ارتش پاکستان کیست؟

Image caption ژنرال اشفق کیانی پس از شش سال، رهبری ارتش را به راحل شریف سپرد و خود بازنشسته شد

در پاکستان ژنرال اشفق پرویز کیانی، پس از شش سال ریاست بر ارتش نیرومند ۶۰۰ هزار نفری، دنده نمادین رهبری ارتش را به ژنرال راحل شریف سپرد و خود بازنشسته شد.

اوضاع سیاسی پاکستان، ژنرال کیانی را بارها در شرایط سخت رویارویی با دولت غیرنظامی قرار داد، اما او با خودداری از هر گونه اقدام نظامی، روند دموکراتیک را در کشورش مختل نکرد و اجازه داد دولت غیرنظامیان برای اولین بار در تاریخ پاکستان، دوره اش را کامل کند.

میانه ارتش و غیرنظامیان در گذشته در پاکستان چنان بد بوده که بیش از نیمی از تاریخ این کشور۶۷ ساله را نظامیان به زور کودتا رهبری کرده‌اند.

نواز شریف، نخست‌وزیر کنونی که خود قربانی کودتا ژنرال پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹ شد، این بار فردی را از میان چهار نامزد رئیس ارتش، به فرماندهی منصوب کرد که به نظر می‌رسد بیش از هر کس دیگری، میانه رو به نظر می‌رسد.

گفته می‌شود ژنرال راحل که از نظر رتبه در میان آن چهار فرمانده، نفر سوم بوده و از یک خانواده معتبر نظامی برخاسته، هیچ‌نوع بلندپروازی سیاسی ندارد.

اما او که فقط نام مشترک با نواز شریف دارد، در حالی قدرتمندترین فرد پاکستان می‌شود که کشورش با تهدید روز افزون گروه‌های اسلامگرای داخلی روبرو است؛ رابطه اسلام‌آباد - دهلی‌نو بر سر مساله کشمیر همچنان تنش‌آلود است و در افغانستان هم ماموریت ۱۲ ساله ناتو دارد پایان می‌یابد.

ارتش پاکستان در سیاست‌گذاری خارجی دست بالایی دارد و انتصاب ژنرال راحل بر منطقه بی‌تاثیر نیست.

از این ژنرال ۵۷ ساله که سابقه آکادمیک و فرماندهی دارد، با صفات رک‌گویی و واقع‌بینی در پاکستان ستایش می‌شود.

یک افسر بازنشسته ارتش پاکستان که قبلا فرمانده ژنرال راحل بوده به خبرگزاری رویترز گفته‌است که فرمانده جدید ارتش پاکستان نقش مهمی در تغییر نظر ژنرال‌ها در زمینه اهمیت دادن به مبارزه با گروه‌های افراطی در کشور داشته‌است.

او مبارزه با تروریسم داخلی را در دوره‌های آموزشی ارتش پاکستان نیز شامل کرد و مبارزه ضد شورشی را هم در جزوه های آموزشی افسران گنجانید.

مهمترین اقدام او در سال ۲۰۰۷ بود که با مدیریت برنامه تغییر استراتیژی نظامی، توجه و تمرکز بیشتر ارتش را به مبارزه با تحریک طالبان پاکستان جلب کرد و تذکر داد که خطر طالبان کمتر از تهدیدی نیست که هند متوجه کشورش می‌کند.

در نتیجه این موضع‌گیری، ارتش پاکستان به مناطق قبیله‌نشین عملیاتی را به راه انداخت و برخی مناطق از جمله سوات و وزیرستان جنوبی را تا حدی از حضور گروه‌های افراطی پاکسازی کرد.

البته این سخت‌گیری پاکستان برای این کشور بی‌هزینه نبود، حملات و بمبگذاری‌های طالبان پاکستان شدت گرفت، به پایگاه‌های نظامی پاکستان حمله شد و بیش از ۳۰ هزار پاکستانی را در این درگیری‌های خونین کشته شدند.

حسن عسکر، کارشناس مسائل پاکستان می‌گوید که ژنرال راحل این اراده را دارد که به نبرد گروه‌های افراطی برود و مناطق قبیله ای را از آنها پاک خواهد کرد.

پیش از این، ارتش پاکستان تمایلی کمی از خود برای پاکسازی طالبان از منطقه وزیرستان شمالی نشان داده‌است؛ منطقه‌ای که بهشتی برای فعالیت گروه‌های افراطی از سراسر منطقه شده‌است.

گروه طالبان پاکستان گرچه اهداف و برنامه متفاوت از طالبان افغان دارد، اما اگر سرکوب گروه‌های افراطی سیستماتیک و در پناه‌گاه‌های شان در نوار مرزی افغانستان انجام شود، بر فعالیت طالبان افغان بی‌تاثیر نخواهد بود.

مطالب مرتبط