وزیر خارجه عراق به افغانستان سفر کرد

Image caption وزیر خارجه عراق نخستین مقام عراقی است که در سالهای اخیر به کابل سفر کرده است

هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق در سفرش به کابل گفته که تجارب کشورش در زمینه امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا و مبارزه با تروریزم را با مقامات افغان شریک کرده است.

آقای زیباری که روز دوشنبه دوم دسامبر وارد کابل شده، با مقام‌های افغان از جمله ضرار احمد مقبل سرپرست وزارت امورخارجه و حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور دیدار داشته است.

آقای زیباری در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه افغانستان گفت افغانستان و عراق در حال حاضر وضعیت مشابه دارند و در مبارزه با تروریسم تجربه های مشابهی داشته اند.

او افزود، بهبود و گشترش روابط میان دو کشور، از اهداف سفر او به کابل است.

وزیر خارجه عراق گفت حس او این است که نیروهای امنیتی افغانستان در مبارزه با تروریست‌ها و شورشیان به حمایت دراز مدت آمریکا نیاز دارند و به نظر او امضای موافقتنامه امنیتی میان دو کشور افغانستان را در مبارزه با تروریسم کمک خواهد کرد.

آقای زیباری افزود او تجربه عراق در مبارزه با شورشیان و نیز مساله موافقتنامه امنتی با آمریکا را که پس از جنجالهای فراوان میان این دو کشور امضا نشد، با مقام‌های افغان در میان گذاشته است.

عراق و آمریکا برسر امضای پیمان امنیتی به توافق نرسیدند و سرانجام آمریکا در دسامبر 2011 تمامی نیروهایش از عراق را بیرون کشید.

مقام های آمریکایی گفته اند در صورت عدم امضای موافقتنامه امنیتی با افغانستان آنها گزینه صفر یعنی خروج کامل را روی دست خواهند گرفت.

سفر آقای زیباری به کابل در حالی انجام می شود که امضای موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان، مساله اصلی مورد بحث در رسانه‌ها افکار عمومی و مقام های دولتی دو کشور است.

دو هفته پیش لویه‌جرگه ای که به دعوت آقای کرزی در کابل تشکیل شده بود، به مفاد این موافقتنامه رای مثبت داد و از حامد کرزی خواسته شد، بزودی موافقتنامه امنیتی با آمریکا را امضا کند.

اما آقای کرزی پس از پایان لویه‌جرگه به "توقف حملات نیروهای آمریکایی برخانه های مردم" و از سرگیری روند مذاکرات با شورشیان، به عنوان دو پیش شرط امضای این موافقتنامه، تاکید دارد و هنوز حاضر به امضای آن نشده است.

تفاهمنامه همکاری

آقای زیباری در این سفرنامه تفاهم نامه‌ای را نیز با وزارت خارجه افغانستان امضا کرد که براساس آن سهولت های بیشتری برای زائرانی که قصد سفر کربلا و نجف را داشته باشند، ایجاد خواهد شد.

شماری از شهروندان افغان شیعه مذهب اند و برای زیارت به کربلا و نجف، سفر می‌کنند.

آقای زیباری عالی ترین مقام عراقی است که در سالهای اخیر به افغانستان سفر کرده است.

بشیر پیمان خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید، آقای زیباری در کنفرانس خبری، صرفا هدف از سفرش به افغانستان را توضیح داد اما به خبرنگاران اجازه سوال داده نشد.

مطالب مرتبط