روزنامه‌های افغانستان: سه‌شنبه ۱۲ قوس

Image caption تیتر اول روزنامه ۸صبح

روزنامه‌های امروز کابل عناوین اصلی خود را اختصاص داده است، به قطع سوخت خورودهای ارتش افغانستان از سوی آمریکا، تنش میان کابل و واشنگتن بر سر امضاء موافقت نامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان و درسهای که افغانستان باید از عراق به دلیل امضاء نکردن موافقت نامه بیگرد.

درس از عراق

هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق روز گذشته در سفرش به کابل اعلام کرد که افغانستان در زمینه امضاء موافقت نامه امنیتی با آمریکا می‌تواند از تجربه عراق استفاده کند.

۸صبح با اشاره به سفر هشیار زیباری به کابل نوشت که سفر زیباری به کابل اقدام دقیق و هوشمندانه‌ای بود. نیاز است که رئیس‌جمهور کرزی و سایر دولتمران کشور، تجربه عراق را در زمینه عدم امضاء موافقت نامه امنیتی در نظر داشته باشند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که گفتگو و قانع‌سازی همدیگر می‌تواند بن‌بست امضاء موافقت‌نامه امنیتی را بشکند. بازی ضرب‌الاجل و استفاده از مجاری فشار به نفع هر دو طرف نیست. همان‌طوری که آمریکایی‌ها ملاحظات منطقی دارند، خواست رئیس‌جمهور افغانستان نیز در مواردی جنبه حقیقت دارد. تامین امنیت و ایجاد ثبات نیاز اصلی افغانستان است، همکاری آمریکا و جامعه جهانی با افغانستان باید در یک دهه آینده، به‌گونه‌ای تعریف شود که باعث ایجاد ثبات و تامین امنیت در افغانستان گردد.

Image caption تیتر اول روزنامه جامعه باز

روزنامه جامعه باز نیز نوشته که پس از خروج آمریکا از عراق این کشور به دلیل ضعف نیروهای امنیتی‌اش بستر مناسب برای فعالیت‌های گروهای تروریستی و افزایش حملات این نیروها شد. عراق بار دیگر از آمریکا کمک خواسته تا این کشور را در زمینه امنیتی یاری رساند.

این روزنامه مدعی شده که با امضاء نکردن موافقت نامه امنیتی با آمریکا، عراق روزهای تلخی را تجربه کرد که این تجربه برای مردم افغانستان نیز تکرار شدنی است. زیرا نیروهای امنیتی افغان برای مقابله با نیروهای تروریستی به حضور نیروهای خارجی، آموزش و حمایت مالی آنان نیازمندند.

افغانستان و آمریکا سر نشینان یک کشتی

روزنامه آرمان‌ملی در سر مقاله خود با اشاره به مشکلات ایجاد شده در روند سوخت‌رسانی به نیروهای امنیتی افغانستان از سوی آمریکا نوشته که هرگونه قطع این نوع کمک‌ها می‌تواند زیانهای جبران ناپذیری را به افغانستان وارد کند.

این روزنامه تاکید کرده که افغانستان به مرحله‌ای از توسعه نرسیده که بتواند همه‌ای نیازهای نهادهای امنیتی خود را تامین‌کند. براساس گزارشها نرخ رشد اقتصادی افغانستان در سال جاری فقط دو درصد بوده که نسبت به سالهای گذشته دچار رکود شده‌است.

سرمقاله نویس آرمان‌ملی معتقد است که هرگونه زیانی که افغانستان در این راستا ببیند دامن آمریکا را نیز خواهد گرفت، زیرا دوکشور سوار بر یک کشتی هستند.

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

۸صبح نیز با اشاره به این اقدام آمریکائها نوشته است که نیروهای امنیتی افغان در حال حاضر تنها از افغانستان دفاع نمی‌کنند، آنان برای امنیت جهانی قربانی می‌شوند. بنابراین بی‌روحیه‌ ساختن این نیروها غیر قابل توجیه است. موضوع دیگر قابل طرح اینکه تهدید افغانستان به قطع کمک‌ها هیچ مبنای اخلاقی ندارد. به‌جای تهدید به قطع کمک‌ها و وارد کردن فشار بر دولت افغانستان، آمریکا و افغانستان باید در مورد اختلاف‌ ‌شان هم‌دیگر را قانع سازند.

'درد دل اوباما با بوش'

روزنامه جامعه بازنیز در ستون طنز خود تحت عنوان یادشتهای عقلاطون، مطلبی را با تیتر "درد دل اوباما با بوش" به چاپ رسانده که اوباما از تصمیم بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا برای حمله به افغانستان گلایه کرده‌است.

طنز نویس این روزنامه نوشته که اوباما به بوش گفته‌است:" جناب بوش! خدا تو را انصاف‌دهد، این چه کاری‌بود که کردی؟ حال اگر بخواهیم آن‌جا( افغانستان) را ترک‌کنیم، می‌گویند فرار کردید. اگر بخواهیم بمانیم،‌ می‌گویند‌ شما برای منافع خود به این‌جا آمده‌اید و منافع خود را دنبال می‌کنید. گیر مانده‌ایم با این‌ها(افغانها).

در ادامه این گفتگو آمده است:" شب ملا عمر(رهبرطالبان) را به خواب می‌بینم و روز هر لحظه کارهای کرزی، تصویر او را پیش چشمانم می‌آورد. اگر طعنه روسیه نمی‌بود، والله که یک دقیقه در افغانستان نمی‌ماندم. آن‌قدر از دست این‌ها(افغانها) به عذابم که شب و روز دعا می‌کنم؛ خدایا! مرا با هرکسی که ربروبرو می‌کنی، بکن! اما با افغان‌‌جماعت روبرو نکن!"

این نویسنده سپس اظهارت بوش را آورده است که گفته "انسان جایزالخطا است و من هم یک اشتباه کردم. می‌خواستم با این کارم درسی به روسیه بدهم که شما نتوانستید با افغان‌ها کنار بیایید؛ ولی ما می‌توانیم هر طور شده با آن‌ها کنار بیاییم. من نمی‌دانستم که آنان‌ تا این اندازه ما را آزار می‌دهند. جناب اوباما! مرا پیش مردم شرمنده نکن. اشتباه از مشاوران من بود."

جواب کرزی نیز در بخش دیگر از این نوشته طنز آمده که آقای کرزی خطاب به هردو گفته:"جناب بوش! تو که کار خود را کردی، از من مانده است. آقای اوباما! شما که مرا خوب می‌شناسید. من از شما بیشتر عذاب می‌کشم. باور کنید من هم غیرت افغانی دارم و این غیرتم به من اجازة‌ چنین کاری(امضاء موافقت نامه امنیتی) را نمی‌دهد. اگر شما جایی من می‌بودید و غیرت افغانی به اندازة‌ من می‌داشتید، چه کار می‌کردید؟ گناه من نیست."

مطالب مرتبط