دبیرکل ناتو: برای امضای توافقنامه امنیتی افغانستان ضرب الاجلی تعیین نشده

راسموسن
Image caption آقای راسموسن گفته است که امضای توافقنامه دوجانبه امنیتی، شرط ضروری برای حضور نیروهای بین المللی در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ است

آنرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو گفت که این سازمان ضرب الاجلی برای امضای توافقنامه امنیتی افغانستان و آمریکا مشخص نکرده است.

وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان توافقنامه امنیتی را تا آخر سال جاری میلادی امضا کند.

آقای راسموسن این اظهارات را در حاشیه نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل بیان کرده که موضوعات مربوط به افغانستان، بحث اصلی آن را تشکیل می دهند.

آقای راسموسن گفته است که امضای توافقنامه دوجانبه امنیتی از سوی دولت افغانستان، شرط ضروری برای ادامه ماموریت نیروهای بین المللی کمک به امنیت یا آیساف در این کشور بعد از سال ۲۰۱۴ است.

توافقنامه امنیتی دوجانبه میان افغانستان و آمریکا، بخشی از پیمان استراتژیک میان دو کشور است و چهارچوب حضور نیروهای آمریکا در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ را برای ده سال دیگر مشخص می‌کند.

کار روی این سند، در بیشتر از یک سال گذشته جریان داشته و مذاکرات دو طرف همواره پرتنش بوده است.

دو هفته قبل، لویه جرگه مشورتی از آقای کرزی خواست تا به سرعت توافقنامه امنیتی را امضا کند.

آقای کرزی شرایط جدیدی را برای امضای این توافقنامه مطرح کرده که قطع عملیات شبانه علیه خانه‌های افغان ها یکی از آن شرایط است.

آغاز روند صلح افغانستان با طالبان و برقراری امنیت در این کشور، از شرایط دیگر آقای کرزی برای امضای این موافقتنامه است.

دولت آمریکا می گوید که هدف موافقتنامه امنیتی برقراری صلح در افغانستان است و ایالات متحده نمی‌تواند این روند را "یک شبه" طی کند.

مطالب مرتبط