روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۱۳ قوس

Image caption تیتر اول روزنامه جامعه باز

روز گذشته سازمان شفافیت بین‌الملل گزارشی را منتشر کرد که به اساس آن افغانستان در بین ۱۷۷ کشور از نظر شفافیت اداری، در جایگاه ۱۷۵ قرار گرفته است. افزایش فساد در افغانستان بحث داغ روزنامه‌های ۱۳ قوس/آذر کابل است.

شماری از روزنامه‌های دیگر نیز به نامه‌های شورشیان به رئیس جمهوری افغانستان و به بحث صلح در افغانستان پرداخته‌اند.

فساد در افغانستان

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که فساد در افغانستان «یک وضعیت» اصیل است. اصیل‌بودن به این معناست که فساد به بخش جدایی‌ناپذیری از طبیعت و فرهنگ فردی و جمعی افغانها تبدیل شده و چنان در ساختار و بنیادهای نهادین جامعه و فرد رخنه و رسوخ پیدا کرده است که تغییر دادن آن، همانند تغییر طبیعت و دشوار و چه بسا ناممکن است.

روزنامه افغانستان در کنار افزایش فساد در افغانستان به وضعیت بد حقوق بشر و افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان اشاره کرده و نوشته که تمام امیدها و آرزوهای مردم افغانستان برای بهبود وضعیت افغانستان تبدیل به یاس شده است.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز می‌نویسد که "باز هم در فساد مقام آوردیم"

وحدت نوشته که حکومت افغانستان یا نمی‌خواهد گلیم این معضل را جمع کند و یا این که در محو آن عاجز مانده است.

روزنامه سخن جدید گزارش تازه سازمان شفافیت بین المللی را هشداری برای حکومت می‌خواند که سالهاست از مبارزه با فساد اداری حرف می‌زد و هزینه های زیادی را در این راه مصرف کرده است.

نویسنده سخن جدید فساد اداری در افغانستان را ناشی از فساد سیاسی می‌داند و می‌نویسد که کارمندان در تلاش هستند که به جای شفافیت در کارها، تنها حامیان شان را راضی کنند.

سخن جدید تاکید می‌کند که برای مبارزه با فساد اداری باید ساختار سیاسی اصلاح شود و بس.

نامه نگاری سردسته‌های شورشی

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که هم گلبدین حکمتیار به آقای کرزی نامه نوشته و هم طالبان در مورد موضع‌گیری آقای کرزی در قبال موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه، ابراز نظر کرده‌اند.

۸‌صبح نوشته در اعلامیه طالبان آمده که 'آقای کرزی و دیگر سیاستمدارانی که در روند سیاسی جاری نقش ایفا کردند، آمریکایی‌ها و نیروهای خارجی را به افغانستان آوردند و باعث رنج و عذاب مردم شدند.'

اما به باور نویسنده ۸‌صبح، گروه طالبان بیشتر از هر گروه و جریان دیگر به عوامل خارجی وابسته است.

۸‌صبح تاکید می‌کند که رئیس‌جمهور کرزی باید با توجه به این واقعیت‌ها، تصمیم بگیرد و اجازه ندهد که روندی را که دوازده سال است رهبری کرده، در معرض تهدید جدی قرار گیرد.

"افسانه صلح کرزی و برنامه پاکستان"

روزنامه ماندگار در مطلبی زیر عنوان 'افسانه صلح کرزی و برنامه پاکستان' نوشته که پس از سفر نخست وزیر پاکستان، یک بار دیگر خواست گفت‌و گوی دولت افغانستان با طالبان رد شده است.

ماندگار به تندی فعالیت‌های شورای عالی صلح را انتقاد کرده و نوشته که 'جهان، پاکستان و آقای کرزی هیچ گامی را تاکنون در راستای صلح برنداشته‌اند به جز این که زیر نام و پوشش تلاش‌های شورای عالی صلح، زندانیان طالبان را رها و از این طریق جبهه این گروه را از لحاظ نظامی تقویت کردند.'

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

روزنامه دولتی انیس نیز نوشته که در دیدار نخست وزیر پاکستان با رئیس جمهوری افغانستان روی پیشبرد مذاکرات صلح با طالبان بحث شده است.

نویسنده انیس نوشته که احتمالا این بار میزبان بازگشایی دفتر طالبان کشورهای ترکیه یا عربستان سعودی خواهد بود.

انیس می‌نویسد که نباید تجربه قبلی گشایش دفتر طالبان در قطر تکرار شود.

روزنامه چراغ نیز به سفر هیات شورای عالی صلح به اسلام آباد اشاره کرده و نوشته که اعضای این هیات با ملابرادر فرد شماره دو طالبان در کراچی دیدار کردند.

چراغ از ملابرادر به عنوان یک مهره سوخته که سلامت جسمی و روانی اش نیز در شک است یاد کرده و نوشته که تمام توان و توجه یک ارگان پرهزینه حکومتی یعنی شورای عالی صلح صرف رهایی فرماندهان طالب شده است.

نویسنده چراغ به این باور است که این حالت سبب شده ملت و دولت افغانستان توسط پاکستان به مسخره گرفته شود.

مطالب مرتبط