دولت افغانستان: تصمیم نهایی در مورد امضای موافقت‌نامه امنیتی با کرزی است

Image caption نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته‌است تا زمانی‌که آمریکا شرایط افغانستان را قبول نکند، حامدکرزی به هیچ یک از وزرای کابینه‌اش اجازه نخواهد داد تا موافقت‌نامه امنیتی را امضا کند.

دولت افغانستان پس از آن به این موضوع واکنش نشان می‌دهد که جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت که موافقت‌نامه امنیتی از سوی وزیر دفاع یا وزیر خارجه افغانستان امضا شود.

رئیس جمهور کرزی پس از پایان لویه‌جرگه مشورتی که چند روز پیش موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را تایید کرد، دو شرط جدید برای امضای این موافقت‌نامه مطرح کرد.

آقای فیضی در مورد این شرایط گفت: "یکی ختم کامل عملیات نظامی چه هوایی و چه زمینی از جانب نیروهای خارجی بالای خانه‌های مردم افغانستان است و دوم آغاز عملی روند صلح است."

Image caption ایمل فیضی گفت شروط رئیس جمهوری افغانستان هنوز پا برجا است

جان کرى، وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل گفت: "تلاش برای پیشبرد این موافقت‌نامه مهم است. حتما نباید رئیس جمهوری آن را امضا کند، وزیر دفاع می‌تواند آن را امضا کند، دولت هم می‌تواند امضا کند یا هرکسی که می‌تواند مسئولیت آن را قبول کند. امضای این توافقنامه برای برنامه‌ریزی ما مهم است. خیلی صبر کردیم. تلاش ما این است که منابع مالی لازم را برای ادامه فعالیت‌هایمان در افغانستان تامین کنیم. در حالیکه حالا نمی‌دانیم آنها می‌خواهند چه کار کنند."

آنریس فو راسموسن، دبیرکل ناتو نیز امروز در این نشست گفت که حامدکرزی تنها کسی نیست که حتما باید این موافقت‌نامه را امضا کند اما مقامات افغان می‌گویند که به جز از رئیس جمهوری افغانستان کسی دیگری نمی‌تواند تصمیم نهایی در این مورد را اتخاذ کند.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز که در بروکسل با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت که دولت افغانستان از موافقت‌نامه امنیتی حمایت می‌کند و آن را در "زمان مناسب" امضا خواهد کرد.

او گفت: "در هر صورت رئیس جمهوری افغانستان تصمیم خواهد گرفت که موافقت‌نامه امنیتی در سطح روسای جمهوری امضا خواهد شد یا در سطوح مختلف میان دو دولت."

در همین حال وزیر خارجه روسیه که در نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل شرکت کرده، گفته‌است که هر نوع ماموریت جدید ناتو در افغانستان باید از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شود.

روسیه یکی از اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل است که از قدرت وتو برخوردار است.

اگر موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا امضا شود، تا حدود ۱۵ هزار نیروی آمریکایی و تعدادی نیرو از دیگر کشورهای عضو ناتو می‌توانند پس از پایان ماموریت رزمی نیروهای ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند.

به گفته مقامات ناتو ماموریت اصلی این نیروها پس از ۲۰۱۴ آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

براساس پیش‌نویش کنونی موافقت‌نامه امنیتی که از سوی لویه‌جرگه مشورتی تایید شد، نیروهای خارجی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ در پایگا‌ه‌های در بگرام، کابل، مزارشریف، هرات، قندهار، شیندند، گردیز و هلمند حضور خواهند داشت.

مطالب مرتبط