کرزی: بعضی رسانه‌ها عمدا کوشش دارند وحدت ملی ما را تخریب کنند

Image caption افغانستان یکی از معدود کشورهای منطقه است که در یک دهه گذشته، شاهد رشد رسانه های آزاد بوده است

حامد کرزی رئیس، جمهوری افغانستان ضمن انتقاد از بعضی از رسانه‌های افغانستان گفته است که شماری از رسانه ها بر خلاف منافع ملی و مردم افغانستان کار می‌کنند.

آقای کرزی که در کنفرانس ملی 'توسعه شاهراه سالنگ برای ۵۰ سال آینده ' سخن می‌گفت، بیان داشت: 'می‌بینیم که بعضی وقت‌ها، بعضی رسانه‌‌های ما، نه همه شان، بعضی تلویزیونهای ما، بعضی اخبار(روزنامه) های ما، عمدا کوشش دارند که وحدت ملی ما را تخریب کنند، قوم و قوم بازی، زبان و زبان بازی راه اندازند، اگرچه هیچ اثری بر ملت افغانستان نمی‌کند.

در حالی‌که آقای کرزی از هیچ رسانه و هیچ شخصی نام نبرد، گفت که اظهارات این چنینی هیچ تاثیری بر مردم افغانستان نخواهد داشت.

او افزود که 'وظیفه خود می‌دانیم آنهایی‌که از سر تعصب و وابستگی به خارج از کشور، وحدت ملی افغانستان را تخریب می‌کنند در مقابل شان بایستیم و با تمام قوت، قانون در مورد این افراد تطبیق شود.'

آقای کرزی گفت'توهین به هر فرد افغان توهین به مردم این کشور است. آنانیکه ملت افغانستان را توهین می‌کنند، زبانی را توهین می‌کنند و تعصب را ترویج می‌کنند، نماینده‌ افغانستان نیستند، بلکه نماینده درماندگی و تعصب خود هستند.'

او از رسانه‌ها خواست که "به ملت احترام کنید و با تقویت وحدت ملی زبانها را احترام کنید و زبان فارسی و پشتو را با هم مخلوط کنید چیزی که من در ۱۲ سال گذشته کردم."

موضوع هویت قومی

چند روز پیش موضوع درج هویت قومی در شناسنامه‌های شهروندان افغان به سنای این کشور رفت و در داخل سنا هم بحث در این مورد میان نمایندگان جنجال برانگیز شد.

همچنین یکی از تلویزیون‌های خصوصی بنام ژوندون در میزگردی که موضوع آن بحث در مورد ذکر هویت قومی در شناسنامه بود برگزار کرد و یکی از مهمانان این برنامه اظهاراتی داشت که توهین علیه اقوام غیر پشتون در افغانستان تلقی شد.

این اظهارات واکنش گسترده‌ای شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت و تبدیل به بحث‌ها و مشاجرات جدی قومی در شبکه های اجتماعی از جمله در فیسبوک شد.

آقای کرزی با انتقاد ازرسانه‌ها گفت که ' شما دربرابر نیروهای خارجی از ترس چیزی گفته نمی‌توانید. آنان را توصیف می‌کنید ولی آبادی شما و عواید (درآمد) شما از مردم و از وحدت ملی این خاک است که اگر نباشد یکی از شماها یک ثانیه در کابل نمی‌توانید تاب بیاورید.'

افغانستان در یک دهه گذشته، شاهد رشد رسانه های خصوصی بوده و اکثر دست اندرکاران رسانه ها از وضعیت آزادی بیان در این کشور، راضی اند.

رسانه‌های افغانستان با جرات دیدگاه‌ها و انتقادهای خود را مطرح می‌کنند و از حکومت در سطوح مختلف و حتی از خود آقای کرزی در مواردی انتقاد می‌کنند.

دولت افغانستان حمایت از آزادی بیان را یکی از دستاوردهای خود می‌داند.