گزارش تازه سازمان ملل در مورد خشونت با زنان در افغانستان

Image caption سازمان ملل می‌گوید هنوز بسیاری از موارد خشونت علیه زنان، به شیوه سنتی حل و فصل می‌شود نه در دادگاه های رسمی

یک گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که در یک سال گذشته ۶۵۰ مورد خشونت با زنان در ادارات پلیس و دادستانی‌ها ثبت شده است.

یوناما می‌گوید که اکثر قضایای خشونت با زنان به جایی اینکه در دادگاه‌های دولتی حل و فصل شوند، به شکل سنتی( دادگاه های عرفی، جرگه ها) حل و فصل می‌شوند.

به نظر مسئولان یوناما در صورت حل و فصل قضایا به شکل سنتی، زنان کمتر به حقوق خود می‌رسند.

جوجیت کنیان رئیس بخش حقوق بشر دفتر یوناما در افغانستان می‌گوید که این گزارش نشان می‌دهد که قانون منع خشونت علیه زنان در افغانستان، نسبت به سال گذشته 2 در صد بیشتر عملی می‌شود.

رئیس بخش حقوق بشر دفتر یوناما در کابل می‌گوید: شماری بر اساس استناد به قانون منع خشونت علیه زنان زندانی شده اند و به بعضی از قضایا به اساس این قانون رسیدگی شده است اما این کافی نیست زیرا موارد خشونت با زنان هر ساله افزایش می‌یابد.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که قضایای فرار از خانه از سوی زنانی که به اجبار خانواده ازدواج می‌کنند همچنان ادامه دارد.

سازمان ملل در این گزارش از دولت خواسته تا زنانی را که به این اتهام (فرار از خانه) زندانی شده‌اند آزاد کنند.

شبکه زنان افغانستان می‌گوید که حکومت افغانستان و جامعه جهانی باید نه تنها در مراکز ولایات، بلکه در ولسوالی‌ها و مناطق دورافتاده برای جلوگیری از خشونت با زنان، تلاش کنند.

مسوولان این شبکه می‌گویند که ازدواج اجباری، ازدواج پیش از سن قانونی، بارزترین موارد خشونت علیه زنان در افغانستان است.

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر

به تازگی گزارشی از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز منتشر شده بود که در آن گفته شده بود موارد خشونت با زنان در سال جاری در این کشور ۲۵ درصد افزایش یافته است.

این کمیسیون به مناسبت ۲۵ نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، در گزارشی اعلام کرد که در نیمه نخست امسال، ۴۱۵۴ مورد خشونت علیه زنان در سراسر این کشور ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، این آمار در شش ماه نخست سال ۱۳۹۱ به ۳۳۳۱ مورد رسیده بود که آمار تازه افزایش ۲۴.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط