وزیر دفاع آمریکا: مقام‌های افغانستان اطمینان داده‌اند که موافقت‌نامه امنیتی را امضا می‌کنند

Image caption چاک هیگل روز ششم دسامبر در بحرین گفت با وجود "گشایش در روابط با ایران"، آمریکا قصد ندارد که حضور نظامی قوی خود را در خلیج فارس کمرنگ کند

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، که در افغانستان به سر می برد، گفته است که همتای افغانش به او اطمینان داده است که توافقنامه امنیتی ای که به نیروهای ارتش آمریکا اجازه می دهد پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند، امضا خواهد شد.

آمریکا می خواهد که تا پایان سال جاری میلادی، این توافقنامه امضا شود ولی حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، که امضای این توافقنامه را مشروط به دو شرط کرده است.

پایان عملیات نیروهای آمریکایی به خانه های افغانها، و همکاری صادقانه آمریکا برای از سرگیری گفت‌وگو با طالبان که پس از بسته شدن دفتر قطر متوقف شد، از شرط های آقای کرزی برای امضای این موافقتنامه بوده است.

با این حال، جیمز دابینز نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان روز جمعه، ۶ دسامبر، گفت که گفت‌وگوهایش با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد امضای موافقتنامه امنیتی به جایی نرسیده است.

آقای دابینز پس از دیدارش با حامد کرزی گفت که آمریکا برای از سرگیری گفت‌وگوها تلاش می‌کند اما نمی تواند تضمینی به دولت افغانستان بدهد.

اگر موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا امضا شود، تا حدود ۱۵ هزار نیروی آمریکایی و تعدادی نیرو از دیگر کشورهای عضو ناتو می‌توانند پس از پایان ماموریت رزمی نیروهای ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند.

به گفته مقامات ناتو ماموریت اصلی این نیروها پس از ۲۰۱۴ آموزش، مشورت‌دهی و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

براساس پیش‌نویش کنونی موافقت‌نامه امنیتی که از سوی لویه‌جرگه مشورتی تایید شد، نیروهای خارجی در افغانستان پس از ۲۰۱۴ در پایگا‌ه‌های در بگرام، کابل، مزارشریف، هرات، قندهار، شیندند، گردیز و هلمند حضور خواهند داشت.

مطالب مرتبط