بزرگداشت روز جهانی مبارزه با فساد در کابل

عکس از آرشیو
Image caption بزرگداشت از روز جهانی مبارزه با فساد در سالهای اخیر در افغانستان مرسوم بوده است و سالهای گذشته نیز به برگزاری مراسم مختلف از جمله مسابقه دو، این روز گرامی داشته شده بود.

نهم دسامبر، روز جهانی مبارزه با فساد، پایتخت افغانستان شاهد برگزاری چند مراسم جداگانه برای بزرگداشت از این روز بود که عمدتا از سوی نهادهای غیردولتی به راه انداخته شده بودند.

هفته گذشته سازمان شفافیت بین‌الملل با انتشار فهرستی که وضعیت فساد در تمامی کشورهای جهان را نشان می‌دهد، افغانستان را در جایگاه سومین کشور فاسد جهان قرار داد.

رحیم ستار از مسئولان اتحادیه ضد فساد اداری افغان گفت: "ضروری است که این روز تجلیل شود و به گونه‌ای تجلیل شود که حد اقل آوازی بلند شود تا به مفسدین این پیام رسانده شود که روزی مورد پیگرد قرار خواهند گرفت."

بیشتر سخنرانان در این گردهمایی‌ها از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آینده خواستند که مبارزه با فساد را در صدر اولویت‌های خود قرار دهند و از رای‌دهندگان هم خواستند که به نامزدی رای دهند که برنامه مناسبی برای مبارزه با فساد داشته باشد.

برخی از نامزدها هم در این همایش‌ها شرکت کردند و از برنامه‌های خود در راستای مبارزه با فساد سخن گفتند و وعده دادند که اگر برنده انتخابات شوند، در این زمینه جدیت به خرج خواهند داد.

اعضای یک گروه پارلمانی از مردم افغانستان خواستند که برای مبارزه با فساد دست به دست دهند و فساد را ریشه‌کن کنند.

حمیرا ایوبی عضو مجلس نمایندگان افغانستان در سخنرانی خود از حکومت انتقاد کرد که با آن که برای مبارزه با فساد اداری متعهد شده و کمیسیون‌های متعددی تشکیل داده، اما در دوازده سال گذشته در مبارزه با فساد ناکام بوده است.

اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان، که از نهادهای اصلی دولتی در زمینه فساد اداری است، امروز مشغول معرفی رئیس جدیدش بود و مقام‌های آن درخواست بی‌بی‌سی برای اظهار نظر در مورد اظهارات سخنران‌های همایش‌های روز دوشنبه را مسکوت گذاشت.

حامد کرزی اخیرا، ژنرال حسین فخری را به عنوان رئیس ادامه مبارزه با فساد معرفی کرده است.

آقای فخری، سالها بعنوان یکی از مقام‌های اداره امنیت ملی افغانستان کار کرده است.

آقای فخری نویسنده نیز هست و از او تا کنون چند رمان و داستان کوتاه چاپ شده است.

بیشتر سخنرانان همایش‌هایی که در کابل برگزار شد، بیکاری، در نظر نگرفتن اصل سپردن کار به اهل کار و اجرای قانون را از عوامل اصلی گسترش فساد دانستند.

سازمان شفافیت بین‌الملل هفته پیش با انتشار گزارشی، افغانستان را پس از سومالی و کره شمالی، سومین کشور فاسد جهان خواند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد گفته است که فساد مانعی است در برابر اهداف توسعه هزاره و باید مبارزه با این پدیده جدی گرفته شود.

نهم دسامبر از سوی سازمان ملل روز جهانی مبارزه با فساد اداری نامگذاری شده و در این روز از کشورهای جهان خواسته می‌شود که در این زمینه تلاش کنند.