حامدکرزی برای شرکت در مراسم یادبود ماندلا رهسپار آفریقای جنوبی شد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در مراسم یادبود نلسون ماندلا رهبر مبارزات ضد تبعیض نژادی آفریقای جنوبی، عازم ژوهانسبورگ شد.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان امروز (دوشنبه، ۱۸ قوس/آذر) در وبسایت خود نوشت که حامد کرزی کابل را به قصد ژوهانسبورگ ترک کرده است.

در خبری که این وبسایت منتشر کرده، آمده که قرار است آقای کرزی در کنار سایر رهبران جهان به "رئیس جمهور اسبق آفریقای جنوبی و مبارز بزرگ ضد استعمار و تبعیض نژادی"، ادای احترام کند.

ماندلا روز پنجشنبه گذشته درگذشت و مرگ او سرخط خبرهای رسانه‎های سراسر جهان قرار گرفت.

قرار است رهبران ده‌ها کشور جهان و از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مراسم یادبود آقای ماندلا شرکت کنند.

این مراسم از فردا سه شنبه دهم دسامبر شروع می‌شود و قرار است یک هفته ادامه یابد. در این یک هفته پیکر آقای ماندلا برای ادای احترام در محل خاصی نگهداری می‌شود

مراسم رسمی خاکسپاری آقای ماندلا یکشنبه ۱۵ دسامبر برگزار خواهد شد.

حضور حامد کرزی در این مراسم در زمانی که جنجال‎های قومی در کشورش داغ است، از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است.

این روزها در رسانه‎ها و محافل سیاسی افغانستان این سوال مطرح است که چگونه می‎شود از روش ماندلا برای حل مسایل نژادی در افریقای جنوبی، در حل اختلاف‎های قومی در افغانستان استفاده کرد.

Image caption پیکر آقای ماندلا مدت یک هفته برای ادای احترام در محل خاصی نگهدای می‌شود

آقای کرزی پس از درگذشت نلسون ماندلا، در پیامی گفت که "نلسون ماندلا در زندگی مردم عادی سیاه‎پوستان آفریقای جنوبی و اعاده حقوق‌شان تغییر دایمی به وجود آورد" و با مبارزه علیه تبعیض نژادی، "الهام بخش" رهبران جهان شد.

نلسون ماندلا در جریان مبارزاتش ۲۷ سال در زندان بود و پس از آزادی و به دست گرفتن قدرت در آفریقای جنوبی، دشمنان سابق خود را بخشید و به عنوان رییس جمهوری، تمامی تلاش خود را برای آشتی و وفاق ملی و همزیستی و همکاری تمامی نژادها در کشورش به کار گرفت.

با وجود تاریخ خشونت آمیز رژیم آپارتاید، امروزه از آفریقای جنوبی به عنوان یکی از دموکراسی‎های موفق جهان نام برده می‎شود. این کشور یکی از اعضای گروه "بریکس"، کشورهای برخوردار از رشد سریع و چشم انداز روشن اقتصادی است.

مطالب مرتبط