پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بحث فرهنگی: هنر معاصر در افغانستان

هنر معاصر، پدیده جدیدی است در افغانستان که دریک دهه گذشته رشد بیشتری داشته است .

در این یک دهه اخیر هنرمندان جدید که با سبک و رویکردهای جدید هنری آشنا شدند اندوخته های فکری و حسی خود را در قالب هنر معاصر به مخاطبان شان ارائه کردند و از این طریق دیدگاه خود نسب به جامعه را بازتاب دادند و نا بسامانی‌ها ی اجتماعی را نقد کردند.

اخیرآ شماری از نمایشگاه های هنرهای معاصر در افغانستان برگزار شد. یکی از این نمایشگاه ها متعلق به کارهای هنری الیاس علوی شاعر و هنر مند افغان بود که به نام "آویزان" در کابل برگزار شد و واکنش‌های متفاوت مخاطبان را برانگیخت.

در نمایشگاه "آویزان" حدود پنجاه اثر از کارهای نقاشی، چیدمان و هنر اجرای الیاس علوی به نمایش گذاشته شد .

پیش از این نمایشگاه "حقایق نمناک" از کارهای هنری کبرا خادمی هنرمند جوان افغان در کابل نیز بحث هایی را میان مخاطبان هنر ایجاد کرده بود.

برخی‌ها این فعالیت‌های هنرمندان جوان در ساحه هنرهای معاصر را ستودند و برای پویایی هنر در افغانستان مفید ارزیابی کردند و دیگرانی هم بودند که این کارها را به باد انتقاد گرفتند و حتا مدعی شدند که چنین "چیزها" را نمی شود"هنر نامید. "

هنر معاصر و پست‌مدرن در افغانستان چه جایگاه دارد ؟ چقدر این هنر جاافتاده و دیدگاه و رویکردها نسبت به این هنر چگونه است ؟

در بحث فرهنگی هفته محب مدثر این موضوع را با دو هنرمند و دو مخاطب آگاه کارهای هنری به بحث گرفته است.

الیاس علوی و کبرا خادمی هنرمندان جوان از کابل و عزیز حکیمی روزنامه نگار و نویسنده افغان و داوود ناجی تهیه کننده ارشد سایت فارسی بی بی سی و شاعر از لندن.