جاده کابل-جلال آباد دو بانده می‌شود

Image caption جاده جدید کابل را به ولایات شرقی افغانستان وصل خواهد کرد

وزارت فواید عامه افغانستان اعلام کرد که قرار داد احداث باند دوم جاده کابل جلال آباد را با یک شرک مشترک افغان_ چین، امضا کرده است.

این جاده که کابل پایتخت را به شهر جلال آباد مرکز ولایت افغانستان در شرق این کشور وصل می‌کند در حال حاضر یک بانده است.

نجیب الله احدی مسئول مطبوعاتی وزارت فواید عامه درباره ساخت باند دوم جاده کابل- جلال آباد به بی‌بی‌سی گفت که هزینه ساخت جاده جدید کابل- جلال آباد که طول آن ۱۰۰ کیلومتر است حدود ۱۱۰ میلیون دلار است.

او افزود که این پول توسط بانک توسعه آسیایی پرداخته شده و قرار است که ساخت این جاده در سه سال آینده کامل شود.

این جاده از مسیر صعب العبور تنگه ماهی‌پر می گذرد و یکی از پر رفت و آمد ترین جاده های میان شهری افغانستان است.

این جاده، کابل را به ولایات شرقی افغانستان و نیز از طریق گذرگاه تورخم، به پاکستان وصل می‌کند.

تمامی کالاهای وارداتی پاکستانی و نیز کالاهایی که از طریق پاکستان وارد افغانستان می‌شوند، از این مسیر به کابل و دیگر مناطق افغانستان می‌رسند.

عمر زاخیلوال وزیر مالیه/ دارایی افغانستان نیز در این مراسم گفت که ساخت این جاده می‌تواند به رونق اقتصادی افغانستان کمک کند.

به گفته آقای زاخیلوال محصولات زراعتی بخصوص میوه، بازرگانان افغان به دلیل کیفیت بد جاده مرکز-شرق، فاسد شده و بخش قابل ملاحظه آن از بین می‌روند و ضرر بزرگ به اقتصاد کشور وارد می کند.

جوجی تاکاشی رئیس نمایندگی بانک توسعه آسیایی در افغانستان اعلام کرد که این بانک بعد از سقوط طالبان در این کشور حدود ۳.۵ میلیارد دلار برای جاده سازی، انتقال نیرو، راه آهن و کشاورزی به افغانستان کمک کرده است. افغانستان در حال حاضر سه هزار و ۵۰۰ کیلو متر جاده آسفالت دارد که بیشتر آن در یک دهه گذشته ساخته شده است.

اما بسیاری از این جاده‌ها به دلیل کیفیت پائین آسفالت پس از مدتی دوباره خراب شده و بیشتر مناطق خراب شده، دوباره بازسازی نشده اند.

مقامات وزارت فواید عامه افغانستان همواره اعلام کرده اند که جاده‌های این کشور با معیارهای آمریکا ساخته شده ولی عدم کنترل، میزان بیش از حد مجاز بار کامیونهای سنگین وزن، سبب خرابی این جاده‌ها شده است.

نگرانی از کیفیت نازل آسفالت همچنان باقی است.

نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه افغانستان در مراسم امضای این قرار داد گفت برای نظارت بر کیفیت آسفالت، نظارت لازم از سوی وزارت فوایدعامه و نهادهای دیگر صورت خواهد گرفت.

مطالب مرتبط