در نزدیکی فرودگاه کابل 'انفجار انتحاری' روی داد

فرودگاه کابل
Image caption از فرودگاه کابل حفاظت امنیتی شدیدی به عمل می آید

در نزدیکی فروگاه کابل انفجار شدیدی روی داده است.

روز چهارشنبه، ۲۰ قوس/آذر (۱۱ دسامبر)، انفجار شدیدی در حاشیه فرودگاه بین‌المللی کابل روی داد که به گفته منابع وزارت داخله افغانستان نتیجه عملیات انتحاری با استفاده از یک خودرو بمب‌گذاری شده بوده است.

فرودگاه کابل از مراکز استقرار نیروهای کمک به امنیت افغانستان - آیساف - است و برخی منابع خبری گفته‌اند که هدف این عملیات، احتمال حمله به یک ستون خودرو متعلق به این نیروها بوده است.

مقر فرماندهی نیروهای مشترک آیساف نیز در این مجموعه واقع شده و از این محل به شدت حفاظت می‌شود.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان، گفته است که حدود ساعت ۸ و سی دقیقه صبح چهارشنبه، انفجاری در منطقه قصبه به وقوع پیوست.

هنوز هیچ کسی مسئولیت عملیات صبح چهارشنبه کابل را بر عهده نگرفته اما معمولا شورشیان مخالف دولت عامل اینگونه حملات شناخته می‌شوند.

حمله شورشیان به مناطق مختلف کابل بدون سابقه نبوده و در مواردی، به درگیری با نیروهای دولتی هم منجر شده است اما حمله به محل فرودگاه، نادر بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرهگ دوم لاتوندرا کینلی، از سخنگویان آیساف، وقوع انفجار در جریان "حمله ناکام به یک ستون آیساف" را تایید کرده است.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از سخنگوی آیساف گزارش کرده است که عامل این حمله انتحاری موفق نشد به نیروهای آیساف نزدیک شود و به نظامیان خارجی آسیبی وارد نشد.

به گفته منابع وزارت داخله افغانستان، به استثنای فردی که این عملیات را به اجرا گذاشت، انفجار روز چهارشنبه تلفات دیگری نداشته است.

ژنرال ایوب سالنگی، معاون امنيتى وزارت امور داخله، در یک مطلب توئیتری نوشته است که "انفجار در شمال میدان هوایی کابل ساعت هشت صبح امروز رخ داد." وی تایید کرده که عامل انفجار، یک خودرو حاوی مواد منفجره بوده است.

ژنرال سالنگی محل انفجار را خارج از محوطه فرودگاه گزارش کرده و افزوده است که این انفجار تلفاتی نداشته است.

مطالب مرتبط