روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۲۰ قوس

اظهارات اخیر مقامات وزارت داخله/کشور افغانستان در مورد آمادگی‌های نیروهای امنیتی افغان برای برقراری امنیت انتخابات، سرخط مطالب تحلیلی بسیاری از روزنامه‌های ۲۰ قوس/آذر کابل است.

روزنامه ۸‌صبح نیز گزارش تازه ای در مورد دانشگاه های خصوصی غیرقانونی در افغانستان منتشر کرده است.

دانشگاه‌های خصوصی غیرقانونی در افغانستان

روزنامه ۸صبح می‌نویسد که شماری از دانشگاه‌ها و موسسه‌های نام نهاد تحصیلی در برخی از ولایت‌های افغانستان به‌شکل غیرقانونی بدون دریافت مجوز از وزارت تحصیلات عالی دانشجویان را در صنف‌های سوم و چهارم در رشته‌های مختلف استخدام کرده‌اند.

۸‌صبح نوشته که یافته‌های آنها نشان می‌دهد که ‘دانشگاه ابن سینا در ولایت ننگرهار، دانشگاه بینوا در ولایت قندهار، دانشگاه امیر شیرعلی نوایی در ولایت سرپل، شعبه دانشگاه آریانا در ساحه خوشحال‌خان در شهر کابل، شعبه موسسه سید جمال‌الدین در مکروریان کهنه، طلوع آفتاب در مقابل وزارت تحصیلات عالی به‌شکل غیرقانونی در رشته‌های مختلف دانشجو پذیرفته بودند.’

۸‌صبح افزوده که با این حال، مسئولان ریاست موسسه‌ها و دانشگاه‌های خصوصی وزارت تحصیلات عالی/آموزش‌های عالی با تایید این موضوع می‌گویند که آنان به‌خاطر مسدود کردن دانشگاه‌ها و موسسه‌های تحصیلات عالی غیرقانونی و غیرمعیاری اقدام به‌موقع کرده و وزارت امور داخله/کشور و دیگر نهادهای مربوط را نیز در جریان گذاشته‌اند.

امنیت و انتخابات افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد با آن که عوامل سیاسی در خدشه دار کردن شفافیت انتخابات موثر می‌باشد اما هیچ عاملی به اندازه ناامنی نمی‌تواند اصل انتخابات را در معرض تهدید قرار دهد.

افغانستان نوشته که ‘وقتی بسیاری از مناطق دور افتاده در تسلط مخالفان مسلح دولت قرار داشته باشد و زمانی که مردم حتی در مناطق امن از ترس گروه طالبان رای داده نتوانند و در شرایطی که اقتدار دولت مرکزی تا آن حد ضعیف باشد که افراد خودسر وزورگوی محلی به راحتی سرنوشت انتخابات را در ساحه تحت نفوذشان مطابق به خواست خود رقم بزنند؛ دیگر نمی توان از عدالت،انصاف، سری و سرتاسری بودن انتخابات سخن به میان آورد.’

افغانستان می‌نویسد توقع مردم این است که مسئولان امنیتی با بررسی دقیق اوضاع کشور و شناسایی ابزارها و توانایی‌های مخالفان مسلح دولت، به یک برداشت واقع بینانه از شرایط امنیتی کشور برسند.

به باور نویسنده افغانستان، حکومت افغانستان و به خصوص مسئولان نهادهای امنیتی، هنوز هم فرصت دارند که برای اطمینان بیشتر از شفافیت و سلامت انتخابات از نیروهای بین المللی در افغانستان کمک بگیرند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که در نبود امنیت برگزاری انتخابات ناممکن است و در صورت شکنندگی و سستی آن سلامت انتخابات به خطر می‌افتد و روند با تقلب، تخلف و صدها پرسش مشروعیت‌زدا همراه می‌شود.

اطلاعات روز افزوده که تأمین امنیت انتخابات آینده از یک طرف آزمونی مهم برای نیروهای امنیتی شمرده می‌شود.

اطلاعات روز می‌نویسد که وزارت داخله/کشور از تأمین امنیت انتخابات اطمینان داده و گفته است که ۴۰۰ هزار نیرو، امنیت انتخابات را تأمین می‌کنند. وزیر امور داخله به اعضای ناتو نیز اطمینان داده و گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی تأمین امنیت انتخابات در سراسر کشور را دارند.

با آنهم نویسنده اطلاعات روز تاکید می‌کند که انتظار می‌رود نظارت جدی بر عمل‌کرد این نیروها نیز اعمال شود‌ تا متنفذان محلی ‌یا هم احتمالاً افراد حکومتی و احزاب سیاسی نتوانند از این نیروها درراستای مداخله در انتخابات بهره‌برداری نمایند.

روزنامه سروش ملت نیز می‌نویسد که ناامنی بزرگترین چالش انتخابات پیشرو می باشد؛ دولت افغانستان هنوز هیچ پاسخی به امنیت انتخابات ندارد.

سروش ملت نوشته که هم اکنون چندین ولسوالی در مناطق شرق و جوب کشور عملا در اختیار مخالفین مسلح قرار دارد و چندین ولسوالی دیگر در معرض تهدید جدی این گروه می باشد. طالبان و مخالفین مسلح دولت بر اکثر شاهراه ها و مسیر های رفت و آمد ولایت ها و ولسوالی ها با مرکز تسلط دارند و تمامی مسافرین، موتر ها و اجناس انتقالی زیر زره بین شدید طالبان عبور و مرور می کنند.

نویسنده سروش ملت تاکید دارد که دولت باید با نگاه واقعبینانه به امنیت انتخابات بنگرد و اجازه ندهد که ضعف ها و آسیب پذیری های این این پروسه در فرافگنی ها، تبلیغات و شعارهای دولت محو گردد.