رئیس جمهوری افغانستان عازم هند شد

نخست وزیر هند و کرزی
Image caption کرزی در سفر قبلی به هند درخواست خرید از آن کشور را مطرح کرد

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کردکه حامد کرزی رئیس جمهور این کشور روز ۲۰ قوس/آذر برای دیداری رسمی عازم هند شد.

در خبر نامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است که آقای کرزی در این سفر در کنفرانس "روابط بین‌المللی هند و مشارکت توسعه ای در آسیا و آفریقا " شرکت می‌کند.

این خبرنامه می‌افزاید که سفر رئیس جمهور افغانستان چهار روز به طول خواهد انجامید و او با من‌موهان سینگ، نخست وزیر، سلمان خورشید، وزیر خارجه، و شماری دیگر از مقامات آن کشور دیدار خواهد کرد.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان افزوده است که گسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه دو کشور یکی از موضوعات مورد بحث مقامات دو کشور خواهد بود.

حامد کرزی در ماه مه گذشته در جریان سفری دو روزه‌ به هند گفت که مسایل حساسیت‌برانگیزی را با مقام‌های هندی در میان گذاشته‌ است.

او گفت فهرستی از نیازهای نهادهای دفاعی افغانستان را به دولت هند داده که قرار است در صورت توافق هند، آنها را خریداری کند.

در آستانه سفر رئیس جمهوری افغانستان به هند، برخی از رسانه‎‌ها گزارش کرده‌اند که آمریکا توقع دارد که هند آقای کرزی را برای امضای موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن وادار کند.

رسانه‌های هندی و پاکستانی به حاشیه‌های سفر رئیس جمهوری افغانستان به هند پرداخته‌اند و نوشته‌اند که در این سفر موضوع امضای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا بحث خواهد شد.

مقام‌های دولت افغانستان هیچ حرفی در مورد این که آیا گفت‌و‌گو روی موافقتنامه امنیتی با آمریکا جز برنامه سفر رئیس جمهوری به هند است یا خیر، نزده‌اند.

جیمز دابینز، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان هم در تازه‌ترین اظهارات خود گفته بود که با توجه به روابط نزدیکی که آقای کرزی با دولت هند دارد، انتظار می‌رود سفر آقای کرزی به این کشور در خصوص مساله امضای موافقتنامه امنیتی تاثیر گذار باشد.

خبرگزاری‌ها گزارش کرده‌اند که امضای موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن به آمریکا فرصت می‌دهد که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی چیزی حدود ۱۲۰۰۰ سرباز خود را در افغانستان نگه دارد.

حکومت افغانستان اخیرا لویه جرگه‌ای را برای رایزنی در مورد امضای این موافقتنامه در کابل فراخواند. شرکت کنندگان این جرگه از امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا حمایت کردند اما حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور در اظهارات بعدی خود گفت که هنوز انتظارات دولت افغانستان برای امضای این موافقتنامه برآورده نشده است.

آغاز عملی روند صلح و توقف عملیات های نظامی زمینی و هوایی ناتو در خاک افغانستان از اساسی‌ترین شرایط دولت افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا اعلام شده است.

این سومین سفر خارجی آقای کرزی در جریان یک هفته گذشته است. رئیس جمهوری افغانستان روز یکشنبه (۱۷قوس/آذر) سفری به جمهوری اسلامی ایران داشت و در این سفر با رئیس جمهوری ایران در مورد امضای توافقنامه دوستی میان دو کشور بحث کرد.

سفر دیگر آقای کرزی به آفریقای جنوبی برای شرکت در در مراسم گرامی داشت از نلسن ماندلا انجام شد.

مطالب مرتبط