افزایش کم‌سابقه قیمت دلار در افغانستان

Image caption رئیس بانک مرکزی افغانستان می‌گوید امیدوار است با امضای موافقتنامه امنیتی قیمت دلار کاهش یابد

نورالله دلاوری رئیس بانک مرکزی افغانستان می‌گوید نگرانی مردم نسبت به آینده سبب افزایش قیمت دلار در این کشور شده است.

در حال حاضر یک دلار آمریکایی در بازارهای کابل و ولایت های افغانستان بین ۵۸.۳۰ تا ۵۸.۵۰ افغانی مبادله می شود در حالی که نرخ هر دلار آمریکایی در این کشور تا یک ماه قبل ۵۶ افغانی بود.

در سالهای گذشته نیز قیمت بازارهای افغانستان شاهد مبادله یک دلار معادل ۶۰ افغانی بود اما این وضعیت بیش از چند روز ادامه نیافت.

مقام های افغان انتظار دارند که اگر افغانستان با آمریکا موافقتنامه امنیتی امضا کند بخشی از نگرانی های مردم نسبت به آینده از نقطه نظر امنیتی رفع خواهد شد و انتظار می رود نرخ دلار در بازار ارز افغانستان به ۵۱ افغانی کاهش پیدا کند.

نرخ دلار به افغانی در یک دهه گذشته تا حد زیادی ثابت بوده و در اکثر این سالها یک دلار آمریکایی بین ۴۸ تا ۵۰ افغانی مبادله شده است.

نورالله دلاوری رئیس بانک مرکزی افغانستان در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی فارسی گفته که اگر خبرهای خوشی در مورد آینده امنیتی افغانستان برسد و خاطر مردم را نسبت به آینده آرام کند، ارزش دلار دوباره کاهش خواهد یافت.

آقای دلاوری گفت که قیمت/گران شدن دلار آمریکایی در بازارهای جهانی، نگرانی مردم نسبت به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، خروج نیروهای بین‌المللی در سال آینده از افغانستان و همچنین بحث امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا از دلایل بالا رفتن قیمت دلار در برابر افغانی است.

او در پاسخ به این سوال که آیا تاخیر افغانستان در امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا تاثیری بر افزایش نرخ دلار داشته است یا خیر؟ گفت: "بله، طبعا، تاثیر مستقیم داشته است چون موضوع امنیتی است، مردم نگران هستند که چه اتفاق خواهد افتاد. اگر کارهایی صورت گیرد که خاطر مردم آرام شود تاثیر مثبتی روی بالا رفتن ارزش افغانی در برابر دلار خواهد داشت."

آقای دلاوری در ادامه گفت که در سال های آینده افغانستان به تعهداتی که در اجلاس توکیو صورت گرفته، دل بسته است که به باور او آن هم به وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان و رابطه این کشورها با دولت های کمک کننده بستگی دارد.

در حال حاضر دولت افغانستان هفت میلیارد و چهارصد میلیون دلار آمریکایی در بخش اسعار بین‌المللی خود ذخیره دارد و این پول را برای شرایط اضطراری و جلوگیری از بحران احتمالی مالی ذخیره کرده است.

فقط غرق نمی شویم

آقای دلاوری می گوید در صورتی که تعهدات اجلاس توکیو عملی نشود، افغانستان می تواند با این پول تنها "سر خود را از آب بیرون نگه دارد و غرق نشود."

Image caption در یک دهه گذشته قیمت دلار ثابت بوده است

پیشتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در نشست خبری در کابل گفته بود که کشورش ۶ میلیارد دلار ذخیره دارد و در صورتی که کمک های جامعه جهانی متوقف شود می تواند از این پول تا دو سه سال آینده استفاده کند.

جدا از این برنامه ها که برای کوتاه مدت است، دورنمای اقتصاد افغانستان به منابع زیرزمینی این کشور از جمله استخراج معادن بزرگ بستگی دارد.

برنامه هایی که بدون کمک های جامعه جهانی و تامین امنیت، ممکن نیست.

افغانستان و آمریکا پس از حدود ۱۸ ماه بحث و جدل هنوز نتوانسته اند با امضای موافقتنامه امنیتی آمریکا و افغانستان به بحث در مورد حضور نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ و میزان و چگونگی این حضور پایان دهند.

آقای کرزی گفته است تا زمانی که روند صلح عملا آغاز نشود و آمریکا عملیات شبانه زمینی و هوایی خود را در خاک افغانستان متوقف نکند پای این موافقتنامه امضا نخواهد کرد.

مطالب مرتبط