'برای مبارزه با اعتیاد به تقویت اراده سیاسی نیاز است'

Image caption آقای راشدی از وزارت بهداشت خواست که برای درمان معتادان هم از کلیه امکانات و توانایی خود استفاده کند

دین‎محمد مبارز راشدی سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان گفته که مبارزه با تولید، قاچاق و مصرف مواد مخدر نیازمند "تقویت اراده سیاسی" است.

آقای راشدی در کنفرانس خبری از نهادهای مختلف دولتی، کشورها و نهادهای بین‌الملل حامی دولت و مردم کشور خواست که در مبارزه با کشت خشخاش، قاچاق مواد مخدر و اعتیاد دست به دست هم دهند.

او افزود که برای موفقیت مبارزه با مواد مخدر، لازم است که سیاستگذاری، بودجه و حتی قوانین مربوط به مبارزه با مواد مخدر کشور بازنگری شود.

سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر در مصاحبه‌ای با بی‎بی‌سی فارسی، مبارزه با مواد در کشور کلمبیا را مثال زد و گفت که حجم تولید مواد مخدر در آن کشور به پیمانه افغانستان بود، اما "عزم سیاسی" دولت کلمبیا باعث کاهش تولید مواد مخدر شد.

آقای راشدی تاکید کرد که موفقیت در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان هم نیازمند تقویت "اراده سیاسی" است و این امر امکان هماهنگی نهادهای مختلف مرتبط با مبارزه را فراهم می‌کند.

این مقام مسئول سیاستگذاری مبارزه با مواد دولت افغانستان افزود که مبارزه موفقیت‌آمیز نیازمند صرف پول و نیروی بیشتری است و او در این مورد با دیگر مقام‌های دولت هم صحبت کرده است.

او از وزارت صحت/بهداشت خواست که برای درمان معتادان هم از کلیه امکانات و توانایی خود استفاده کند.

به گفته آقای راشدی، آمار کنونی بیانگر آن است که حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر در افغانستان معتادند، ولی به نظر او ممکن است که آمار واقعی بیشتر از این باشد.

سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر از مردم هم خواست که ابعاد گوناگون تولید، قاچاق و مصرف مواد مخدر را جدی بگیرند و در مبارزه با مواد مخدر سهیم شوند.

او با اشاره به مرد معتادی که شنبه (۲۲ قوس/آذر) بینی و لب همسرش را برید، گفت که تولید، قاچاق و مصرف مواد مخدر می‌تواند ابعاد وحشتناکی پیدا کند.

مبارز راشدی افزود که وزارتخانه تحت امر او هزینه درمان این قربانی خشونت مرد معتاد را در هر جایی که امکان‌پذیر باشد، به عهده می‌گیرد.

ستاره روز شنبه پس از آن که به تقاضای شوهرش برای فروش زیورآلات خود موافقت نکرد، هدف حمله خشونت آمیز او با چاقو قرار گرفت.

این مرد می خواست که از پول حاصل از فروش طلای همسرش، مواد مخدر مورد نیاز خود را بخرد.

در حال حاضر این مرد معتاد فراری است و نهادهای مدنی، مسئولان کمیسیون حقوق بشر و مدافعان حقوق زن خواستار برخورد جدی دولت با او شده‎اند.

مطالب مرتبط