روزنامه‌های کابل: شنبه ۲۳ قوس

تعداد از روزنامه‌های صبح روز شنبه کابل به ادامه تنش‌های لفظی میان کابل- واشنگتن پرداخته و نوشته که سفر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان به کشورهای منطقه، از جمله هند و ایران نوعی سر خوردگی مقامات افغانستان از همتایان آمریکایی‌اش است.

روزنامه ‌۸ صبح درباره تنش اخیر میان کابل و واشنگتن بر سر امضاء موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان نوشته که گفته‌های اخیر آقای کرزی با روزنامه "لوموند" فرانسه و اظهارات مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که دو طرف هنوز از موضع قبلی شان کوتاه نیامده‌اند.

این روزنامه افزوده که هنوز آمریکا به ‌صورت واضح در مورد این‌ که چرا می‌خواهد موافقتنامه امنیتی دوجانبه به‌زودی امضاء شود چیزی نگفته، ولی تنها دلیل که براسرارش ارائه کرده برنامه ریزی واشنگتن بر اساس مفاد این موافقتنامه اعلام شده که اگر تنها این موضوع باشد واشنگتن می‌تواند بر اساس مفروضات مفاد این موافقتنامه برنامه ریزی کند.

نویسنده سرمقاله این روزنامه با طرح این سئوال که چرا آمریکا مایل به امضاء این سند با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان است؟ افزوده که آقای کرزی چند ماه بعد از هرم قدرت افغانستان کنار می‌‌رود و نامزدهای که قرار است جایگزین او در ارگ ریاست جمهوری شود نیز تاکنون با امضاء موافقتنامه مخالفت نکرده و هیچ دلیلی وجود ندارد که رئیس جمهور آینده این موافقتنامه را امضاء نکند.

۸صبح با اشاره به اینکه آمریکا و دیگر متحدان افغانستان می‌توانند منتظر رئیس ‌جمهور آینده باشند، افزوده که جامعه جهانی و رئیس‌جمهور کرزی باید به برگزاری انتخابات شفاف و سالم تمرکز کنند، پس از انتخابات بن‌بست امضاء موافقتنامه همکاری‌های دفاعی و امنیتی میان آمریکا و افغانستان خواهد شکست.

این روزنامه افزوده که تنش های لفظی میان کابل و واشنگتن از طریق رسانه‌ها باعث ایجاد سر درگمی در افغانستان شده و نتیجه آن افزایش قیمت ها، کاهش ارزش افغانی واحد پول افغانستان و فرار سرمایه ها از کشور بوده است.

ضرورت موازنه در سیاست خارجی

روزنامه افغانستان نیز، سفر کرزی به هند را مهم دانسته و نوشته که با توجه به نقش هند در بازسازی افغانستان سفر کرزی به این کشور قابل توجه است، اما این سفر پس از تیره شدن فضای اعتماد و همکاری میان افغانستان و آمریکا بر سر امضاء موافقتنامه امنیتی، از زوایه‌ای دیگری دیده می‌شود.

نویسنده این روزنامه افزوده که مردم افغانستان همواره خواهان توسعه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی میان افغانستان و هند هستند، ولی سفر رئیس جمهور کرزی در این مقطع زمانی می‌تواند با توجه به تنش‌ها در روابط کابل- واشنگتن تفسیر شود.

روزنامه افغانستان افزوده که سفر رئیس جمهور کرزی از این زاویه می‌تواند، به ایجاد چشم انداز جدید روابط افغانستان و کشورهای منطقه تفسیر شود، واکنشی که در برابر فشارهای آمریکا در رابطه به امضاء موافقت نامه امنیتی تلقی می‌گردد.

نویسنده این روزنامه مدعی شده که رئیس جمهور می‌خواهد با سفرهای خود نشان دهد که در صورت عدم همکاری آمریکا با افغانستان، این کشور تنها نخواهد ماند و افغانستان می‌تواند با جلب همکاری‌های منطقه‌ای، جایگزین آمریکا را پیدا کند.

این روزنامه با اشاره به تنش‌های دیرینه میان هند و پاکستان افزوده که پاکستان همواره از توسعه روابط افغانستان و هند اظهار نگرانی کرده و در عمل نیز نشان داده که هرگز از نفوذ روز افزون هند در افغانستان راضی نیست. با توجه به نقش و نفوذ گسترده سیاسی پاکستان در افغانستان، توان تصمیم‌گیری، چانه‌زنی و مانورهای سیاسی افغانستان در ارتباط با کشورهای منطقه و بخصوص هند محدود می‌شود.

این روزنامه با اشاره به وابستگی زیاد افغانستان از نظر سیاسی، امنیتی، اقتصادی و بازرگانی به پاکستان، توسعه مناسبات سیاسی و امنیتی با هند را بدون توجه به نگرانی پاکستان هرگز به نفع امنیت، صلح و ثبات افغانستان نخواهند است.

نویسنده این روزنامه افزوده است که افغانستان به عنوان کشور مستقل و دارای منافع منطقوی، باید در سیاست‌های راهبردی خود، اولاٌ منافع ملی خود را تعریف نماید و در مرحله بعدی منافع هر یک از کشورهای منطقه را در ارتباط با افغانستان شناسایی کند.

روزنامه افغانستان افزوده که افغانستان در شرایط فعلی ظرفیت تحمل تنش‌های سیاسی با کشورها را ندارد، مقامات افغان باید روابط نیک و دوستانه را با کشورهای خارجی، چه در سطح منطقه و چه در سطح جهان معیار و ملاک قرار دهد و برای این کار نیاز به تدوین راهکارهای سیاست خارجی در کشور است.

پیامهای سفرهای منقطه‌ای رئیس جمهور

روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به سفرهای اخیر آقای کرزی به هند و ایران نوشته که دفتر ریاست جمهوری افغانستان این سفرها را عادی جلوه داده است، اما حقیقت این است که این سفر‌ها ادامه‌ا‌ی بن‌بست سیاسی اخیر، در روابط کابل-واشنگتن است.

این روزنامه مدعی شده که سفر نواز شریف نخست وزیر پاکستان به کابل شاید با اشاره آمریکا انجام شده بود، تا شاید وعده همکاری بیشتر پاکستان در روند صلح افغانستان کابل را به امضاء موافقتنامه ترغیب کند. اگرچه تعهدات واقعی و گفت‌وگوهای حقیقی نواز شریف با آقای کرزی در کابل روشن نیست آما به احتمال زیاد به آقای کرزی وعده داده که در روند مذاکرات صلح کمک ‌کند.

نویسنده اطلاعات روز معتقد است که سفر منطقه‌‌ای رئیس جمهور کرزی به تهران و دهلی نو، حاصل سرخوردگی رئیس جمهور کرزی از آمریکا در بن‌بست سیاسی اخیر میان کابل و واشنگتن است. آقای کرزی با سفر به تهران و دهلی نو خواسته تا به مقام‌های آمریکایی نشان دهد که اصرار یک‌جانبه و بی‌توجهی به خواسته‌های وی، ممکن است کابل را به لغزش غیرعادی به سمت تهران و دیگر رقبای منطقه‌ای واشنگتن وادارد.