دولت افغانستان حمایت تهران از مخالفین مسلح خود را تکذیب کرد

Image caption وزارت خارجه افغانستان: هیج افغان در خط مقدم جنگ سوریه حضور ندارد

وزارت خارجه افغانستان‌ می‌گوید همکاری میان کابل و تهران در عالی‌ترین سطح ممکن قرار دارد و ایران مخالفان مسلح دولت افغانستان را کمک نمی کند.

جانان موسی‌زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان درباره اظهارات معاون والی فراه در غرب افغانستان، مبنی بر حمایت ایران از نیروهای مخالف دولت این کشور گفت که روابط و همکاری میان کابل و تهران در عالی‌ترین سطح قرار دارد که نشان دهنده دوستی و همکاری امنیتی و روابط نزدیک میان ایران و افغانستان است.

او افزود که درسفر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان به تهران روابط دو کشور بهبود قابل توجه یافته و افغانستان خواستار گسترش بیشتر روابط با تمام همسایگان بخصوص ایران است.

آقای موسی‌زی تاکید کرد که افغانستان توانسته است رابطه با آمریکا و ایران را در یک سطح معقول نگه دارد.

محمد یونس رسولی معاون والی فراه روز پنجشنبه گذشته گفته بود که ایران گروه ۵۴۰ نفری از مخالفان مسلح دولت افغانستان را آموزش داده و برای انجام فعالیت‌های خراب‌کارانه به ولایت‌های غربی افغانستان فرستاده است.

او افزوده بود که اسناد مکتوب و نوارهای تصویری وجود دارد که نشان می‌دهد که در داخل ایران نیز مراکزی برای آموزش نیروهای مخالف دولت افغانستان وجود دارد.

قرار است افغانستان و ایران پیمان همکاری بلند مدت امضاء کنند، پیمانی که آقایان کرزی و روحانی در سفر رئیس جمهور افغانستان به تهران بر سر کلیت آن به توافق رسیدند.

آقای موسی‌زی درباره این پیمان گفت که مفاد این پیمان در بخش‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی خواهد بود که گروه‌های کاری دو کشور روی آن کار می‌کنند و این پیمان به نفع افغانستان، ایران، ثبات منطقه و کل جهان است.

'افغانها در جنگ سوریه حضور ندارند'

آقای موسی‌زی درباره حضور جوانان جنگجوی افغان در سوریه که در صفوف نیروهای مخالف و دولت این کشور می‌جنگند گفت که این خبرها نادرست است و رسانه‌ها دروغ گفته‌اند.

او افزود که تحقیقات دولت افغانستان نشان داده که تمام گزارشهای نشر شده واقعیت ندارد.

این درحالیست که خبرگزاری تسنیم در روزهای گذشته از کشته شدن حدود ۱۰ مهاجر افغان ساکن ایران در سوریه خبر داد. به گزارش این خبرگزاری آنان در دفاع از "حرم حضرت زینب" در سوریه کشته شده بودند.

به گزارش این خبرگزاری اجساد این افراد در شهر قم، مشهد، اصفهان و تهران تشییع و به خاک سپرده شدند.

مطالب مرتبط