روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۴ قوس

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

بریده شدن لب و بینی زنی در هرات ولایت غربی افغانستان از سوی شوهر معتادش امروز بحث داغ محافل و نشست های نهادهای مدنی و روزنامه ها شده است.

خشونت با زنان، افزایش آمار معتادان در افغانستان و سفر رئیس جمهوری افغانستان به هند مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۴ قوس/آذر کابل است.

اعتیاد در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که بریده شدن لب، گوش و بینی بانو ستاره، وجدان جمعی جامعه را تکان داد. مشکل اعتیاد همسر این بانو است که این فاجعه را آفریده است. این رویداد نشان داد که اعتیاد تا چه اندازه معضل بزرگ است.

۸‌صبح افزوده که برای مبارزه با معضل اعتیاد هیچ سازمان، وزارت خانه و ریاستی در افغانستان، برنامه راهبردی ندارد. وزارت مبارزه با مواد مخدر هم هیچ برنامه استراتژیک برای مبارزه با اعتیاد ندارد. درمانگاه‌های مداوای اعتیاد هم که در کابل و برخی از شهرهای دیگر فعالند، توسط موسسات غیردولتی حمایت می‌شوند.

۸‌صبح نوشته که وزارت داخله/کشور باید عوامل نفوذی شبکه‌های فروش مواد مخدر را متلاشی کند، تا دیگر کسی معتاد نشود و هیچ معتادی به سادگی به مواد مخدر دست نیابد.

به باور نویسنده ۸‌صبح، وقتی دیگر شبکه‌ای برای فروش مواد مخدر وجود نداشته باشد و هم‌چنان زمینه برای مداوای معتادان فراهم باشد، معضل اعتیاد در کنترل می‌آید.

شعار حقوق بشر در افغانستان

روزنامه جامعه باز نوشته که بریده شدن بینی و لب ستاره در هرات، بیش­تر از هرچیزی دیگر، از سویی نمایان­گر تنزل شأن و کرامت انسانی زنان، و از سوی دیگر، شکل­‌گیری فضای حساسیت­‌زدایی و برانگیخته نشدن وجدان­های انسانی و تبدیل­‌شدن این‌گونه خشونت­های روش­مند و ساختارمند علیه زنان به عادت و هنجار اجتماعی است.

جامعه باز نوشته که گفتمان احترام­‌گذاری به حقوق بشر و تعهد رعایت حقوق زن و اطفال در جامعه افغانستان تنها به کالای روز و به اندیشه‌ای که تنها مصرف تجملی داشته تنزل یافته است.

نویسنده جامعه باز مسئولیت ­ناپذیری نهادهای دولتی و بی‌حسی وجدان­های جمعی‌ شهروندی را عامل مهم در افزایش موارد خشونت با زنان می‌داند.

جامعه باز نوشته که اثربخش­ترین راهبرد برون­‌رفت از چنین وضعیتی به ­جای برگزاری محافل نمادین، تشکیل بحث­‌های غیرکاربردی رسانه­‌ای، به اشتراک­‌گذاری عکس­‌های ستاره، شکیلا، سحرگل، سرمایه­‎گذاری در عوامل روبنایی و زیربنایی، تغییرات سیاسی‌ـ‌اجتماعی و فرهنگی مانند راه­‌اندازی راهپیمایی­‌های میلیونی در برابر نهادهای مسئول، تشکیل و تقویت جنبش­‌های زنان، مسئول قراردادن نهادهای قانون­گذاری، ارتقای نرخ سواد و اطلاع­‌رسانی و ترویج مؤلفه­‌های شفافیت و عدالت در دستگاه کارگذاری اجرایی قضایی مثل دادگاه­‌ها و پلیس و حمایت از عملکرد نهادهای تأثیرگذار در راستای تضمین حقوق بشری زنان است.

سفر آقای کرزی به هند

روزنامه افغانستان به سفر رئیس جمهوری افغانستان به هند پرداخته است.

افغانستان نوشته که نقش همسایگان افغانستان در آینده کشور بسیار مهم است. این نقش زمانی پر رنگ تر می‌شود که کشورهای خارجی که برای بیش از یک دهه در افغانستان حضور داشتند این کشور را ترک کنند.

افغانستان به سفر آقای کرزی به هند اشاره کرده و نوشته که رئیس جمهوری به این کشور به چشم دیگری می نگرد، به همین دلیل نیز چنین سفری در چنین هنگامی برنامه ریزی شده است تا اهمیت این کشور نشان داده شود.

افغانستان می‌نویسد که هند از اهمیت امنیت در افغانستان و مفادش به آن کشور باخبر است و به همین دلیل به امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا تاکید دارد.

افغانستان نوشته که زمان به سرعت در حال گذر است و مردم افغانستان منتظر هستند که رئیس جمهوری که در هفته های اخیر به مسافرت های پی در پی ادامه داده است سرانجام در ارتباط با موافقتنامه امنیتی با آمریکا چه تصمیمی خواهد گرفت.

رئیس جمهوری افغانستان با وجود تاکید ۲۵۰۰ نماینده از سراسر افغانستان در لویه جرگه مشورتی به امضای موافقتنامه با آمریکا، از این کار انکار کرد و شروط جدیدی را برای امضای آن مطرح کرد.

مطالب مرتبط