روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۵ قوس

مجلس نمایندگان افغانستان برای دومین بار کرسی پیشنهادی برای اقلیت‎های هندو و سیک در این مجلس را رد کرد. این اقدام مجلس واکنش‌هایی را در روزنامه‌های کابل به دنبال داشته است.

بحث امضای موافقتنامه‌ امنیتی افغانستان و آمریکا و نقش پاکستان در آوردن صلح در افغانستان، موضوعات دیگری است که در روزنامه‌های ۲۵ قوس/آذر کابل بازتاب یافته است.

"غربت عدالت در جغرافیای فاجعه"

روزنامه اطلاعات روز در مطلبی زیر عنوان " غربت عدالت در جغرافیای فاجعه" نوشته که قانون اساسی افغانستان از نظر محتوا دموکراتیک است و بر برابری انسان‌ها و هم‌سانی شهروندی در این جغرافیا تأکید می‌کند، اما در عمل شهروندان کشور هنوز هم به شهروند درجه اول و درجه دوم تفکیک می‌شوند.

اطلاعات روز نوشته که دولت افغانستان و جامعه جهانی یازده سال است که برای نهادینه کردن ارزش‌های حقوق بشری تلاش می‌کنند و در این راستا میلیون‌ها دلار هزینه کرده‌اند، اما در عمل هر روز در این کشور شاهد وقوع فجیع‌ترین جنایت‌ها بر زنان و کودکان هستیم.

Image caption روزنامه جامعه باز اظهارات سرتاج عزیز را بااهمیت دانسته است

اطلاعات روز افزوده که با وجود تلاش‌های پی‌گیر نهادهای حقوق بشری و دولت افغانستان همه‌روزه آمار خشونت، آدم‌ربایی، تجاوز جنسی و مرگ‌و‌میر کودکان افزایش می‌یابد و دولت و نهادهای حقوق بشری و رسانه‌ها نیز جز "مرثیه‌سرایی‌های بی‌روح و اعلامیه‌های تفننی" کار دیگری نمی‌کنند.

اطلاعات روز می‌نویسد که نمایندگان مردم افغانستان در شورای ملی تحمل حضور یک کرسی از اقلیت چند‌هزار نفری جامعه‌ سیک و هندوی کشور را در جمع‌شان ندارند و "لجوجانه" در برابر طرح اختصاص یک کرسی به این اقلیت قومی‌–‌مذهبی مقاومت می‌کنند.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته که شورای ملی افغانستان با حذف کرسی اختصاصی برای اقلیت مذهبی سِیک و هندو نشان داد که اکثر‌ نمایند‌گان‌، جایگاه‌های نمایند‌گی را در این شورا بنا بر چه نگرشی اشغال کرده‌اند‌.

جامعه باز می‌نویسد قانونی که ‌برای تأمین عدالت وضع می‌شود‌، در این‌جا وسیله‌ای است که باید معیار و محک اعمال تبعیض را توجیه کند. قانون‌گذاران جامعه بنا بر تصوری که نسبت به عقاید و اعمال اعتقادی خود دارند‌، توسط قانون "تبعیض‌آمیز"‌، میزان عدالت را به نفع خود کج و راست می‌کنند‌.

نویسنده جامعه باز نوشته که این اقدام مجلس نمایندگان "تخلف آشکار" از اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی است. افغانستان سرزمین همه‌ است و همه باید صرف‌ نظر از باورها و عقاید یا سایر خصوصیات، از حقوق و امتیازات برابر بهره‌مند باشد. مسلمان‌بودن دلیلی نمی‌شود که کسی در این جامعه برتر از بقیه باشد و از امتیازات بیشتر برخوردار شود و در یک کلام، افغانی‌تر از بقیه باشد.

دیدگاه رهبران سیاسی پاکستان به افغانستان

روزنامه ۸‌صبح نوشته که سرتاج عزیز، مشاور ارشد محمدنواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، در امور مربوط به امنیت ملی و سیاست خارجی، یک بار دیگر گفته که پایان جنگ و تامین امنیت در افغانستان به نفع پاکستان است، اما تلاش‌های اسلام‌آباد برای قانع کردن طالبان به گفتگو با کابل، تا حال بی‌نتیجه بوده است. در این تردیدی نیست که سیاستمداران منتخب پاکستان تلاش می‌کنند، تا در وضع موجود تغییر بیاید.

۸‌صبح افزوده که اما نظامیان پاکستانی که تصامیم استراتژیک پاکستان را آنان می‌گیرند، تاکنون علاقه‌ای به تغییر وضع موجود نشان نداده‌اند.

۸‌صبح نوشته که ارتش پاکستان در سال‌های اخیر تلاش کرده است که تمامی گروه‌های ستیزه‌جوی پاکستانی از جمله طالبان این کشور را به افغانستان صادر کند، تا هم آتش را از خانه خود دور کنند و هم دستی در آتش داشته باشند، اما به‌نظر می‌رسد که دیگر این سیاست کارآمد نیست و نه تنها این‌که اوضاع پاکستان را آرام نکرده، بلکه رشد اقتصادی و امنیت را از آن گرفته است.

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که سیاستمداران پاکستانی و دولت‌مردان منتخب آن کشور، باید در قدم اول نظامیان پاکستانی را متقاعد کنند تا سیاست امنیتی و هندمحورشان در قبال افغانستان را کنار بگذارند.

چرا موافقتنامه امنیتی با آمریکا باید امضا شود؟

Image caption هشت صبح گفتگوی روزنامه فرانسوی لوموند با حامد کرزی را ترجمه و منتشر کرده است

روزنامه افغانستان می‌نویسد که تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا تاثیرات منفی روی اقتصاد، شغل و سرمایه‌گذاری در افغانستان گذاشته است.

افغانستان نوشته که طرح پیش‌شرط‌های جدید از سوی رئیس جمهور کرزی آن‌هم پس از توافق افغانستان و آمریکا درباره پیش‌نویس موافقتنامه و تایید آن از سوی لویه جرگه، نگرانی‌های گسترده‌ای را در سطوح مختلف جامعه دامن زد و سبب راکدتر شدن بازار، توقف سرمایه‌گذاری، بالا رفتن اسعار خارجی در برابر پول افغانی و در نتیجه بالا رفتن قیمت‌ها در کشور شد.

افغانستان افزوده که اگر از ساختار و فرهنگ دموکراتیک با ساز و کارهای معقول حمایت نشود، با اندک تحول سیاسی و فشارهای اقتصادی، پایه‌های دموکراسی در کشور به لرزه خواهد افتاد و زمینه بازگشت به استبداد و زورسالاری بیشتر خواهد شد.

نویسنده افغانستان تاکید دارد که فقر، بیکاری و افزایش بی‌رویه نفوس را می‌توان در کنار عوامل فوق در بی‌ثباتی افغانستان موثر دانست. بنابراین، افغانستان برای غلبه براین چالش‌ها به امضای موافقتنامه امنیتی و تقویت روابط بین‌المللی خود نیازمند است.

مطالب مرتبط