جان کری: موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن می‌تواند با رئیس جمهوری بعدی امضا شود

Image caption جان کری می‌گوید اگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند، نیروهای افغان با چالشهای جدی مواجه خواهند شد

جان کری وزیر خارجه آمریکا می‌گوید این امکان نیز وجود دارد که موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن با رئیس جمهوری آینده افغانستان امضا شود.

آقای کری در گفت‌وگو با تلویزیون ان بی سی آمریکا گفته است که برای امضای این موافقتنامه ضرب الاجلی تعین نشده است.

اما وزیر خارجه آمریکا یکبار دیگر بر امضای هرچه زودتر این موافقتنامه تاکید کرد.

او گفت که اگر رئیس جمهور کرزی نمی‌خواهد این موافقتنامه را امضا کند، پس رئیس جمهوری آینده افغانستان می تواند آن را امضا کند اما او تاکید کرد که این موافقتنامه توسط رئیس جمهوری کرزی امضا شود.

به گفته وزیر خارجه آمریکا در صورتیکه نیروهای این کشور افغانستان را ترک کنند نیروهای امنیتی افغان با چالش های جدی مواجه خواهند شد.

او گفت که امضای هرچه سریعتر این موافقتنامه به این دلیل مهم است که آمریکا می‌خواهد برای حضور نیروهای خود پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان برنامه ریزی کند.

با این حال ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گویند که رئیس جمهوری کرزی تنها زمانی این موافقتنامه را امضا می‌کند که خواست‌های دولت افغانستان از جانب آمریکا پذیرفته شود.

اما سخنگوی دولت افغانستان به بی بی سی می‌گوید تا زمانی‌که آمریکا خواستهای دولت افغانستان را نپذیرد، رئیس جمهوری حاضر به امضای این موافقتنامه نیست.

عادله راز معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که آغاز گفت‌وگوهای جدی با شورشیان مسلح و توقف بازرسی خانه های افغانها توسط سربازان آمریکایی از شرط های اساسی دولت افغانستان برای امضای این موافقتنامه است.

پیش از این مقام های آمریکایی به تکرار خواستار امضای این موافقت نامه قبل از پایان سال جاری میلادی شده بودند.

در یک ماه گذشته، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا، جیمز دابینز نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان و جان کری وزیر خارجه آمریکا برای گفت‌وگو با کرزی در مورد امضای این موافقتنامه به کابل سفر کرده اند.

اما دو طرف هنوز نتوانسته اند راه حلی برای این مساله پیدا کنند.

مطالب مرتبط