ستاره برای مداوا به ترکیه منتقل می‌شود

Image caption کارگر نور اوغلی می‌گوید مدارک خانم ستاره به بیمارستان نمونه در آنکارا تحویل داده شده و پزشکان این بیمارستان برای مداوای او آماده اند

دولت ترکیه پذیرفته است که خانم ستاره را که سه روز پیش بینی و لب اش توسط شوهرش بریده شد، مداوا کند.

کارگر نور اوغلی وابسته وزارت بهداشت در سفارت افغانستان در ترکیه، به بی‌بی‌سی گفت، مدارک خانم ستاره را به بیمارستانی به نام نمونه در شهر آنکارا تحویل داده و پزشکان این بیمارستان گفته اند برای مداوای خانم ستاره آماده اند.

خانم ستاره در حال حاضر در بیمارستانی در هرات بستری است. قرار است او روز چهارشنبه به کابل و روز جمعه برای مداوا به ترکیه منتقل شود.

خانم ستاره ۳۰ ساله است و سه فرزند دارد. مقام های ولایت هرات گفته اند شوهر او معتاد است و زمانی که ستاره حاضر نشده جواهراتش را به شوهرش بدهد، شوهرش به او حمله کرده و بینی و لب اش را با چاقو بریده است.

کارگر نور اوغلی می‌گوید این بیمارستان پذیرفته است که خانم ستاره را بطور مجانی مداوا کند.

مقام های وزارت صحت می‌گویند تا کنون نیز مداوای خانم ستاره بخوبی پیش رفته است.

آقای نوراوغلی گفت برای اینکه بتوانند خانم ستاره را هرچه زودتر به ترکیه منتقل کنند، ثریا دلیل وزیر بهداشت افغانستان شخصا وارد عمل شده و حالا کارهای انتقال خانم ستاره به ترکیه نهایی شده است.

دولت ترکیه بر اساس قراردادی که با افغانستان دارد، سالانه ٢٥٠ بیمار را که در افغانستان قابل درمان نباشند، مداوا می‌کند.

مصارف مداوای این بیماران را دولت ترکیه می‌پردازد. کارگر نور اوغلی می‌گوید بیشتر بیمارانی که از طریق این برنامه به بیمارستانهای ترکیه معرفی می‌شوند، کودکان و مجروحان جنگی است.

Image caption شماری از هراتیان در اعتراض به خشونت علیه ستاره و افزایش خشونت علیه زنان تظاهرات کردند

بریده شدن بینی و لب خانم ستاره، روز جمعه گذشته، در تمامی رسانه های افغانستان بصورت گسترده ای بازتاب یافت.

پخش این خبر در آخرین روز هفته حقوق بشر، موجی از واکنشها را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت.

شماری از ساکنان هرات در اعتراض به خشونت علیه زنان تظاهرات کردند و در کابل نیز شماری از نهاد های مدنی در یک کنفرانس خبری از افزایش خشونت علیه زنان ابراز نگرانی کردند.

گزارشهای اخیر نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر نشان می‌دهد که امسال موارد ثبت شده خشونت علیه زنان در افغانستان ۲۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

مطالب مرتبط