روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۲۶ قوس

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که جانشین رئیس جمهوری افغانستان می‌تواند موافقتنامه امنیتی را با آن کشور امضا کند و آمریکا دیگر عجله ای برای امضای این سند ندارند.

مهلت بیشتر برای امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا، انتخابات و سیاست دوگانه پاکستان با افغانستان سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۶ قوس/آذر کابل است.

مهلت بیشتر برای امضای موافقتنامه امنیتی

روزنامه افغانستان نوشته که با امضا نشدن موافقتنامه امنیتی آمریکا و افغانستان نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی در سطوح مختلف جامعه مطرح شد.

افغانستان، می‌نویسد که رئیس جمهوری افغانستان اما بر موضع خود پافشاری کرد و تا کنون بر شرط ها و پیش شرط‌های خود اصرار دارد، کشورهای غربی و ایالات متحده آمریکا نیز که راه های مختلفی را در پیش گرفته بودند تا این موافقتنامه به امضا برسد، در نهایت صبر پیشه کردند و در تازه ترین رخداد، وزیر دفاع آمریکا گفته است که این سند می تواند توسط رئیس جمهوری بعدی به امضا برسد.

افغانستان افزوده که جنجال بر سر موافقتنامه امنیتی در اندک زمانی سبب شد تا نرخ برابری دلار در مقابل افغانی به شدت بالا برود. خروج سرمایه از کشور شدت بگیرد و ناامیدی از بهبود اوضاع کشور بیشتر شود.

افغانستان، نوشته اتخاذ موضع جدید وزیر آمریکا وضعیت سیاسی در کشور را تا حدودی آرام می سازد. دیگر ضرب الاجلی در کار نیست و اگر امضای موافقه نامه امنیتی اندکی هم به تاخیر افتاد، مشکلی به وجود نمی آید.

"انتخابات را فراموش نکنید!"

روزنامه ۸‌صبح نوشته تغییر موضع واشنگتن در قبال موافقتنامه امنیتی دوجانبه، نشان می‌دهد که بازی ضرب‌الاجل به پایان رسیده است.

رییس‌جمهور کرزی هم در هند خطاب به تاجران و سرمایه‌داران آن کشور گفت، موافقت‌نامه امنیتی بالاخره به امضا می‌رسد. این نشان می‌دهد که دو طرف می‌خواهند بازی ضرب‌الاجل را تمام کنند. این تحول در افغانستان با استقبال روبرو شد و ارزش افغانی را در برابر ارز‌های خارجی بالا برد.

۸‌صبح می‌نویسد بنابر این باید داستان اعمال فشار و کشمکش رسانه‌ای و تبلیغاتی در مورد موافقتنامه امنیتی به پایان برسد و کابل همراه با جامعه جهانی روی انتخابات تمرکز کنند. انتخابات افغانستان در تنش‌های مربوط به امضای موافقت‌نامه امنیتی، به فراموشی سپرده شده است.

۸‌صبح افزوده در حال حاضر اولویت افغانستان، انتخابات است. انتقال مسالمت‌آمیز سیاسی بیش از هر چیز دیگر، ثبات نسبی کشور را تضمین می‌کند. بنابراین باید حکومت افغانستان و جامعه جهانی روی انتخابات تمرکز کنند. اگر قدرت در نتیجه یک انتخابات شفاف به فرد منتخب مردم انتقال یابد، مشکل موافقتنامه امنیتی حل می‌شود.

نویسنده ۸‌صبح به برنامه ریزی برای تامین امنیت انتخابات، مکانیزم نظارتی از انتخابات وآگاهی دهی به مردم تاکید کرده است.

"بازی‌های دوگانه پاکستان در جنگ و صلح افغانستان"

روزنامه اطلاعات‌روز، نوشته پاکستان یکی از مؤلفه‌های اصلی در جنگ و صلح، ثبات و بی‌ثباتی افغانستان است. در تمام تحولات سیاسی چند دهه اخیر پاکستان بازیگر اول در سیاست افغانستان بوده و ارتش و سیاست‌مداران این کشور به گونه‌های مستقیم و غیر‌مستقیم در بازی‌های سیاسی افغانستان نقش داشته است.

اطلاعات‌روز می‌نویسد که پاکستان از آغاز مبارزه با تروریسم تاکنون دوگانه بازی کرده است. از یک‌‌سو در سیاست‌های اعلانی خود را شریک و متحد آمریکا و افغانستان در مبارزه با تروریسم می‌خواند، اما از سوی دیگر عملا طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی را در افغانستان حمایت می‌کند.

اطلاعات‌روز افزوده اکنون که انتظار می‌رود پاکستان در روند مصالحه‌‌ دولت افغانستان را همکاری‌ کند نیز این کشور بازی دوگانه را کنار ننهاده است.

تاثیر رسانه های افغانستان بر حکومت

روزنامه جامعه‌باز در سرمقاله امروزش به موضوع آزادی بیان پرداخته است.

جامعه‌باز نوشته از وضع امنیتی، محیط زیست، بهداشت، خشونت‌های روزافزون با زنان، تجاوزهای جنسی بر زنان و کودکان، تبعیض، فساد اداری، اختطاف، قاچاق مواد مخدر و بی‌شمار مسایل و معضل‌های دیگرِ هردم‌افزون، همواره توسط رسانه‌های داخلی و نهادهای بین‌المللی گزارش‌ها ‌شده است؛ اما انگارنه‌انگار که دولت شنیده باشد.

جامعه‌باز افزوده این کرختی، از سویی، نشان‌دهنده فرهنگ سیاسی سنتی و تبعی مردم و نبود امید در نهاد آنان به تأثیر بیان در دولت و مسئولان، از سوی دیگر، نشانه زوال‌ اخلاقی و مسئولیت‌‌ناپذیری مسئولان دولتی می‌تواند باشد.

به باور نویسنده این روزنامه، تا زمانی که این حلقه مفقوده سر جایش قرار نگیرد، امید چندانی به بهبود وضعیت‌ و شرایط نابه‌سامان موجود نمی‌توان داشت.

مطالب مرتبط