'ستاره دختر غمگينی كه مرا كچل ساخت'

هفته گذشته انتشار خبر بریده شدن بینی و لب خانمی به نام ستاره توسط شوهرش در هرات، بصورت گسترده ای در رسانه‌های افغانستان بازتاب یافت.

شماری در هرات در اعتراض به خشونت علیه زنان راهپیمایی کردند.

در کابل نیز حرکت های جمعی به راه افتاد. از جمله عده ای خانم ستاره را وقتی برای مداوا به ترکیه فرستاده می‌شد تا فرودگاه به صورت سمبولیک مشایعت کردند.

اما از میان این اقدامات اعتراضی، تراشیدن موی باران سجادی شاعر افغان مقیم کانادا، توجه عده زیادی را در شبکه های اجتماعی بخود جلب کرد.

باران سجادی عکس سر تراشیده خود را همراه با شعری که برای ستاره سروده است، در فیسبوک خود منتشر کرد.

شماری این اقدام باران سجادی را شهرت طلبی معنی کردند. شماری دیگر آن را بی فایده خواندند و گفتند چنین اقداماتی تاثیری بر محو خشونت علیه زنان افغان ندارد. عده ای هم از اقدام او بعنوان شهروندی که با ستاره هم دردی کرده، حمایت کردند.

در گفت و گویی که با باران سجادی داشتم، همه این سوالات و اما و اگرها را با او در میان گذاشتم.

شرح مفصل گفت‌وگو را اینجا بخوانید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

باران سجادی در پاسخ گفت بعد از انتشار عکس با موهای تراشیده در فیسبوک از بس پیامهای عجیب و غریب دریافته کرده مجبور شده ۲۴ ساعت فیسبوک خود ببندد.

او درمورد قصد خود از این اقدامش چنین توضیح داد: می‌دانم که این اقدام من هیج کمکی به بهبود زندگی ستاره نمی‌کند و زیبایی او را بازنمی‌گرداند. می‌دانم که ستاره در حال حاضر در وضعیت بدی است و حتی صدای اعتراض هایی را در حمایت از او بلند است را نمی شنود.

باران سجادی می گوید: ستاره برای من بیش از آنکه یک فرد باشد، یک تاریخ است. ستاره برای من حتی یک "زن" نیست. او می‌تواند حتی یک مرد باشد. و من علیه این تاریخ و این گذشته ای که همه را به رنج انداخته، اعتراض دارم.

قصدم از این حرکت این بود که شاید چهار پنج نفر این حرکت را ببینند. شاید چند نفر را به تامل وادارد و آنها راجع به وضعیتی که داریم. بیاندیشند. شاید این حرکت تکان کوچکی باشد برای عده ای هرچند محدود که از خود بپرسند چه شد که مردم ما به اینجا کشیده شد.

باران سجادی متولد مشهد-ایران است. در رشته برنامه ریزی شهری در دانشگاه فردوسی درس خوانده. از او تا کنون یک مجموعه شعر به نام سنگباران از سوی انتشارات تاک در کابل منتشر شده است.

باران می‌گوید یک ماه پیش برای اولین بار به افغانستان رفته و برای مدتی آنجا بوده است اما حالا مصمم است بزودی به افغانستان بازگردد و به گفته خودش آنجا بماند و کار کند.

مطالب مرتبط