درخواست بازداشت عاملان استخراج غیرقانونی معادن افغانستان

Image caption "انتظار نهادهای جامعه مدنی این بود که کسانی که نامهای‌شان در این لیست گرفته شده و معادنی که نام‌های آنها در این لیست ذکر شده، از جانب مراجع قانونی آنها برخورد قانونی صورت گیرد."

شماری از نهادهای مدنی در افغانستان از دولت خواسته که مانع استخراج غیرقانونی معادن شود و عاملان آن را بازداشت و محاکمه کند.

مسئولان شبکه نظارت بر منابع طبیعی در کنفرانس خبر مدعی شدند که شماری از مقامهای بلندپایه دولتی نیز در استخراج غیرقانونی معادن دست دارند.

آنها از حکومت افغانستان خواستند که ۱۴۰۰ شرکت و فردی را به دادگاه بکشاند که حدود شش ماه پیش، فهرست آنها از سوی وزارت معادن این کشور منتشر شد.

مسئولان این نهاد گفتند بیشتر این شرکت‎ها متعلق به زورمندان، فرماندهان محلی و اعضای پارلمان هستند.

جاوید نورانی عضو این شبکه گفت: "روزانه دو هزار تن کرومیت در افغانستان به صورت غیرقانونی استخراج می‌شود. روزانه پنج هزار تن زغال سنگ از مرزهای افغانستان خارج می‌شود و در برخی مناطق مخالفان حکومت هم از پول آن استفاده می‌کنند."

مسئولان شبکه نظارت بر منابع طبیعی دولت را متهم کردند که در تامین امنیت معادن ناکام بوده است.

ابراهیم جعفری دیگر عضو این شبکه در این نشست خبری گفت که با وجود انتشار فهرست عاملان استخراج سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، حکومت هیچ اقدامی نکرده است.

او افزود: "انتظار نهادهای جامعه مدنی این بود که کسانی که نامهای‌شان در این لیست/فهرست گرفته شده و معادنی که نام‌های آنها در این لیست ذکر شده، از جانب مراجع قانونی آنها برخورد قانونی صورت گیرد."

آقای جعفری تاکید کرد: "استخراج غیرقانونی هم بر اقتصاد و هم بر سیاست و هم بر مسایل اجتماعی و محیط زیستی کشور ما تاثیر می‌گذارد. سوال ما این است که چطور یک مسئله بر ابعاد مختلف زندگی در افغانستان تاثیرگذار است و سطحش هم گستردگی بالا دارد، از جانب دولت نگاهی به آن نشده است."

شبکه نظارت بر منابع طبیعی افغانستان همچنین از پارلمان کشور انتقاد کرد که به استخراج غیرقانونی معادن اصلا توجهی نکرده است.

مسئولان این شبکه که یک سال پیش با عضویت بیست نهاد مدنی تشکیل شد، هشدار دادند که استخراج غیرقانونی و غارت معادن، تنش میان اقوام را افزایش داده چرا که هر قومی در پی حصول سود بیشتر است.

به گفته آنها، تنها در حوالی کابل هفتصد معدن به گونه غیرقانونی استخراج می‌شود.

وزارت معادن افغانستان در این مورد چیزی نمی‌گوید، اما چندی پیش مقام‌های این وزارت در گفتگو با بی‌بی‌سی تایید کرده بودند که شماری از معادن به گونه خودسرانه و غیرقانونی استخراج می‌شود.

سخنگوی این وزارت گفته بود که در این مورد تحقیقاتی انجام شده و فهرست نام‌های افرادی که در این کار دست دارند، در وبسایت این وزارت منتشر شده است.

مطالب مرتبط