پنج وزیر پیشنهادی حامد کرزی به مجلس معرفی شدند

Image caption جلسه رایگیری مجلس روز چهارشنبه آینده برگزار می شود

پنج نامزد عضویت در کابینه حامد کرزی رئیس جمهوری و دو عضو جدید شورای عالی دادگاه عالی افغانستان برای بررسی صلاحیت‌های آنها به مجلس نمایندگان معرفی شدند.

محمدقسیم فهیم معاون اول رئیس جمهوری روز شنبه، ۳۰ قوس/آذر آنها را در نشست عمومی مجلس به نمایندگان چنین معرفی کرد:

دین محمد مبارز راشدی، وزارت مبارزه با مواد مخدر،شاکر کارگر، وزارت تجارت و صنایع، ضرار احمد عثمانی، وزارت خارجه، محمداکبر بارکزی، به وزارت معادن و محمدعارف نورزی، وزارت انرژی و آب.

آقای کرزی این پنج تن را هفتم عقرب/آبان به عنوان سرپرست این وزارتخانه‌ها معرفی کرده بود.

پس از آن که زلمی رسول وزیر پیشین امور خارجه از مقامش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری استعفا کرد، آقای عثمانی از وزارت مبارزه با مواد مخدر به‌جای او تعیین شد و آقای راشدی به عوض او از معاونیت وزارت اطلاعات و فرهنگ به وزارت مبارزه با مواد مخدر رفت.

همچنین پیش از آقایان کارگر، بارکزی و نورزی به ترتیب انوارالحق احدی، عنایت‌الله شهرانی و محمد اسماعیل خان در این سمتها کار می‌کردند که آنها هم برای شرکت در انتخابات استعفا کرده بودند.

در فهرستی که معاون آقای کرزی به مجلس ارائه کرد، دین‌محمد گران و عبدالقادر عدالتخواه به عنوان اعضای شورای عالی دادگاه عالی معرفی شدند.

قرار است آنها در روز چهارشنبه آینده برنامه‌های کاری خود را در مجلس نمایندگان اعلام و از مجلس درخواست رای اعتماد کنند.

از این پنج نامزد وزارت، آقایان عثمانی، کارگر و نورزی در حکومت آقای کرزی سابقه وزارت دارند و آقای راشدی و بارکزی تا سطح معاونیت وزیر کار کرده‌اند.

در صورتی که صلاحیت‌های آنها از سوی مجلس نمایندگان تایید شود، حدود شش ماه در این سمت‌ها در حکومت حامد کرزی کار خواهند کرد.

مطالب مرتبط