روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۳۱ قوس

اقدام هند به آموزش نیروهای ویژه افغانستان، ادامه بحث ها در مورد امضای موافقتنامه امنیتی، مسائل انتخاباتی و افزایش گزارش ها از خشونت علیه زنان در بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل، بازتاب گسترده داشته است.

رسانه های وابسته به دولت هم فعالیت های نهادهای دولتی را انعکاس داده اند.

خبر آغاز آموزش های نظامی نیروهای ویژه افغانستان توسط هند، سرخط خبرهای امروز بیشتر روزنامه ها است.

مقام‌های ارتش هند گفته اند که گروهی از نیروهای ویژه افغانستان را در ایالت راجستان آموزش می‌دهند. این آموزش بخشی از همکاری‌های هند برای تامین ثبات و امنیت در افغانستان عنوان شده است.

روزنامه سخن جدید در مطلبی در این مورد نوشته است که این آموزش در پرتو مانورهای نظامی مشترک میان دو کشور صورت می گیرد.

به نوشته روزنامه سخن جدید، این تمرین های نظامی در ایالت راجستان هند و به قول ارتش هند، به هدف تقویت روابط نظامی بین دو کشور انجام می شود.

افغانستان و هند در عرصه های مختلف روابط راهبردی دارند اما نقش هند در بخش نظامی در افغانستان با توجه به دشمنی تاریخی میان اسلام آباد و دهلی نو، می توانند برای پاکستان حساسیت برانگیز باشد.

روزنامه اطلاعات روز، در مطلبی نوشته است که آغاز عملی آموزش نظامیان افغان توسط هند، بیانگر گسترش همکاری های نظامی هند و افغانستان در آستانه خروج نیروهای بین المللی است.

اطلاعات روز، نوشته که پیش از این نیروهای امنیتی افغان برای شرکت در دوره های آموزشی به هند رفته اند اما این نخستین بار است که نیروهای ویژه افغانستان توسط نیروهای کماندوی هند، آموزش نظامی می گیرند.

به نقل از روزنامه، هدف اصلی کمک نظامی هند به افغانستان توانمندی کابل برای ایستادگی در برابر تروریسم است که برای افغانستان پس از خروج نیروهای بین المللی می توانند موثر واقع شود.

در سال‌های اخیر، شماری از افسران نظامی افغان در برنامه‌های آموزشی در هند شرکت کرده اند، اما این اولین باریست که دهلی‌نو زمینه آموزش‌های نظامی برای نیروهای ویژه ارتش افغانستان را فراهم می‌کند.

دولت افغانستان انتظار دارد که با خروج نیروهای بین المللی در سال ۲۰۱۴ از این‌کشور، هند در بخش تجهیز و آموزش نیروهای افغان نقش اساسی بازی کند.

در همین حال به دنبال سفر هفته پیش حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به هند، رسانه ها گزارش کرده اند که مقام های افغان گفته اند که افغانستان امتیاز عضویت غیردایم خود در شورای امنیت ملی سازمان ملل را به پاس دوستی میان دو کشور به هند داده است.

روزنامه ماندگار در مطلب اصلی خود به این موضوع پرداخته و نوشته است که قرار بود افغانستان در سال ۲۰۱۲ عضویت غیردایم شورای امنیت سازمان ملل را دریافت کند اما این امتیاز را بنابر به درخواست مقام های هندی به کشور هند واگذار کرده است.

این روزنامه از زبان ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نقل کرده کشور هندوستان در سال های اخیر کمک های زیاد نظامی و غیرنظامی به افغانستان کرده و این کمک ها همچنان ادامه دارد.

سایر روزنامه های افغانستان هم به موضوعات مختلف سیاست و جامعه افغانستان پرداخته اند.

تیتر درشت صفحه اصلی روزنامه جامعه باز، "نمایندگان مجلس برنامه ای برای نمایندگی از مردم ندارند." است و زیر این عنوان نگاهی به نتایج یک ارزیابی از عملکرد نمایندگان مجلس در دور شانزدهم انداخته است.

به تازگی، انستیتوت تحقیقاتی زنان، صلح و امنیت تحقیقی را در مورد فعالیت نمایندگان دور شانزدهم مجلس انجام داده و دریافته که این نمایندگان از زمان آغاز به کار تا حالا از افرادی که رای گرفته اند تنها ۳ درصد نمایندگی کرده اند.

به گزارش روزنامه جامعه باز، میزان فعالیت این نمایندگان در نظارت از عملکرد حکومت ۲۶ درصد، در بخش قانون گذاری ۷۰ درصد و در قسمت هماهنگی با حکومت و قضا صفر بوده است.

جامعه باز نوشته است که "این تحقیقات نشان می‌دهد، کمیسیون‌های دایمی و مجلس نمایندگان، با کمبود نصاب، ظرفیت مسلکی، ناکارآیی ساختارهای موجود، حذف مخفیانه یک ماده قانون، کم‌ توجهی در اولویت‌بندی آجندای مجلس عمومی و مداخله حکومت روبرو اند."

روزنامه ۸صبح، در سرمقاله خود به انتخابات آینده ریاست جمهوری و ارتباط آن با امضای موافقتنامه امنیتی پرداخته و نوشته است که برگزاری این انتخابات برای ثبات آینده افغانستان مهم است.

روزنامه نوشته که روز گذشته جمعی از اعضای پارلمان با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ملاقات کرده اند و "استنباط شان از حرف های آقای کرزی این است که مشکل امضای موافقتنامه امنیتی به زودی حل خواهد شد."

نمایندگانی که با آقای کرزی ملاقات کرده اند گفته اند که نگرانی حکومت افغانستان از بازرسی خانه های افغان ها توسط نیروهای خارجی در عملیات های زمینی و هوایی این نیروها است و اگر تضمینی برای توقف این نوع عملیات ها صورت گیرد، احتمال موافقتنامه امنیتی امضا خواهد شد.