آغاز مذاکرات افغانستان با ناتو در باره توافقنامه 'وضعیت استقرار نیروهای ناتو'

Image caption آقای فیضی گفت که افغانستان علاقمند تداوم حضور نیروهای ناتو در افغانستان است

مذاکرات افغانستان و ناتو در مورد توافقنامه وضعیت استقرار نیروهای ناتو رسما آغاز شد.

موافقتنامه 'وضعیت استقرار نیروهای ناتو' تکلیف حضور غیر رزمی نیروهای ناتو در افغانستان را بعد از سال ۲۰۱۴ روشن می‌کند.

روز شنبه ۳۱ قوس، موریتس یوخمز، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان و رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان اولین دور مذاکرات را در باره این توافقنامه آغاز کردند.

ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صحبت با بی‌بی‌سی فارسی گفت که دولت افغانستان قبلا علاقه مندی خود را به منظور حضور قانونمند ناتو در افغانستان بعد از ۲۰۱۴ اعلام کرده بود.

آقای فیضی همچنین گفت که بحث روی مفاد این توافقنامه را دولت افغانستان در روزهای آینده در شورای امنیت این کشور آغاز خواهد کرد.

گفته می‌شود توافقنامه موقعیت نیروهای ناتو مشابهت‌های زیادی با موافقتنامه امنیتی دوجانبه افغانستان با آمریکا دارد. ولی آنچه متفاوت است، نقش نیروهای ناتو بعد از ۲۰۱۴ است.

در چارچوب این توافقنامه، ناتو به آموزش، مشاورت و همکاری به نیروهای افغان ادامه خواهد داد، ولی ماموریت رزمی نخواهد داشت.

اندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو در توییتی از آغاز مذاکرات افغانستان و ناتو استقبال کرده است.

دبیر کل ناتو همچنین تاکید کرده است که توافق وضعیت استقرار نیرو میان ناتو و افغانستان تا قبل از امضا موافقتنامه امنیتی با آمریکا نهایی و یا امضا نخواهد شد.

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید صحبت‌های ابتدایی در مورد این توافقنامه در ماه‌‌های گذشته صورت گرفته بود اما امروز اولین پیش‌نویس رسمی این توافقنامه به دست دولت افغانستان رسیده است.

قبلا گزارش شده بود که ناتو برای آغاز گفت‌و‌گوها روی توافقنامه وضعیت استقرار نیروهای ناتو، منتظر امضای موافقتنامه امنیتی دو جانبه میان آمریکا و افغانستان از سوی حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور است.

ماه گذشته جرگه مشورتی که آقای کرزی به منظور بررسی مفاد موافقتنامه امنیتی دوجانبه با آمریکا فراخوانده بود، موافقتنامه را تایید کرد و از آقای کرزی خواست که این موافقتنامه را امضا کند.

رئیس جمهور افغانستان امضای موافقتنامه دو جانبه امنیتی با آمریکا را مشروط به آغاز مذاکرات صلح با طالبان و برقراری صلح در افغانستان کرده است.

شمار زیادی از کشورهای عضو ناتو اعلام کرده اند اگر موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان امضا نشود و آمریکا از افغانستان برود، آنها هم از افغانستان خارج خواهند شد.

مطالب مرتبط