روزنامه‌های کابل: یکشنبه اول جدی

Image caption طنز بدون شرح، جامعه باز

پنج سرپرست وزارتخانه‌های حکومت حامد کرزی رئیس جمهوری و دو نامزد عضویت دادگاه عالی افغانستان برای گرفتن رای اعتماد روز گذشته به مجلس نمایندگان معرفی شدند.

بازرسی مجلس توسط سگ‌های اداره امنیت، ناهماهنگی میان سه قوای دولت افغانستان و شب یلدا سرخط روزنامه‌های اول جدی/دی کابل است.

جنجال بازرسی سگ‌ها در پارلمان

روزنامه ۸‌صبح نوشته که نمایندگان دیروز از این‌که تالار پارلمان به وسیله سگ‌های اداره ۱۰ امنیت ملی بازرسی شده بود، خشمگین بودند.

امنیت ملی برای پیشگیری از بروز رویدادهای تروریستی، تدابیر ویژه‌ای گرفته بود تا در جریان حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و شماری از نامزد وزیران در تالار عمومی پارلمان، حادثه‌ای رخ ندهد.

نمایندگان از به کارگیری سگ‌های آموزش دیده، در تدابیر امنیتی شاکی بودند و آن را برای خود کسرشان دانستند.

۸‌صبح می‌نویسد تردیدی نیست که سگ در فرهنگ افغانستان، حیوان ارزشمندی نیست. حتی واژه سگ در زبان‌های فارسی و پشتو، بار معنایی منفی دارد. اما نمایندگان متوجه یک نکته نیستند و آن این‌که کشور ما با ترور دست‌وپنجه نرم می‌کند.

۸‌صبح افزوده مقام‌های دولتی، سیاستمداران، چهره‌های تاثیرگذار و مردم افغانستان، قربانی انفجار، انتحار و بمب‌گذاری هستند.

نویسنده ۸‌صبح نوشته که "در همه این موارد نمایندگان از مقام‌های امنیتی به‌ دلیل آن‌چه که ضعف در تدابیر امنیتی و حفاظتی خواندند، انتقاد کردند. حتی در مواردی مقام‌های امنیتی، به یکی از اتاق‌های شورای ملی برای استجواب فراخوانده شدند. اگر دیروز هم حادثه‌ای اتفاق می‌افتاد، نمایندگان مردم از ضعف تدابیر امنیتی انتقاد می‌کردند و داد و قال راه می‌انداختند. اما حالا از به کارگیری سگ شاکی‌اند. روشن نیست که نمایندگان چه می‌خواهند، بالاخره مقام‌های امنیتی برای حفاظت از بلندپایگان دولت تدابیر بگیرند، یا نه، اگر پاسخ مثبت است، پس شکایت از به کارگیری سگ‌های آموزش دیده، چه توجیهی دارد؟"

ناهماهنگی سه قوا در افغانستان

روزنامه افغانستان نوشته که معاون اول ریاست جمهوری که نامزد وزرا را به مجلس نمایندگان معرفی می کرد، تعامل و همکاری میان قوای سه گانه کشور را کلید پیشرفت و توسعه برای افغانستان خواند.

افغانستان می‌نویسد که در بیش از ده سال گذشته از اسبابی که منشاء بسیاری از نابسامانی ها شده است، عدم هماهنگی میان قوای سه گانه در کشور بوده است. ناهماهنگی در تمامی بخش های کشور در تمامی امور وجود داشته است.

به باور نویسنده افغانستان، گرچه در زمان باقیمانده آنقدر فرصت کافی وجود ندارد که ناهماهنگی هایی که در گذشته وجود داشته از بین برود و به جای آن قوای سه گانه در فضای دوستی و همکاری و هماهنگی برای بهبود وضعیت کشور تلاش نمایند، اما باز همین اندک هم می تواند سرآغاز خوبی باشد برای کشور تا تجربه ای جدید را داشته باشد.

افغانستان افزوده که پارلمان به عنوان یک رکن اساسی دولت در تمامی امور نقش مساوی با حکومت داشته است.

نقایصی که در پارلمان بوده و همین گونه نقایص و کاستی هایی که در دادگاه‌ها وجود داشته سبب شده تا حکومت نیز با جرات بیشتری به کاستی های خود ادامه بدهد. نمی توان انتظار داشت که از پارلمانی نامنظم و غیر منضبط حکومت منظم و منضبط به وجود بیاید.

نویسنده افغانستان از مجلس خواسته تا نظم و هماهنگی را از درون این نهاد آغاز کنند.

شب یلدا در افغانستان

روزنامه ماندگار نوشته آخرین شبِ آذرماه را در تقویم و فرهنگ کهن آریایی، شب یلدا نام نهاده‌اند. این شب، از غروب آفتاب آخرین روز پاییز، تا طلوع آفتاب ‌نخستین‌روز ماه دی را در بر می‌گیرد که از آن پس، شب‌ها کوتاه‌تر شده می‌رود.

ماندگار می‌نویسد که نوروز، جشن مهرگان و یلدا همه و همه رویدادهایی طبیعی و زیبـا به شمار می‌آیند که آریایی‌ها بر این بنیاد نیک، آن‌هارا پاس ‌می‌داشتند.

ماندگار نوشته که بدون شک این جشن‌ها که هرکدام یادآور موهبت‌های خداوندی و لطافت‌های عالم خلقت است، هرگز با آموزه‌های اسلامی مغایرت نداشته و ندارند. اما با این‌همه، طی ادوار مختلف، بر اثر جزم‌اندیشی و قشری‌گری برخی ها، این سنت‌ها و جشن‌های نیکو به‌ تدریج مطرود و مهجور گشتند.

ماندگار افزوده که "مسلما خلاف آن‌چه که امروز افراط‌گرایان دینی و یا متعصبان قومی تبلیغ می‌کنند، جشن‌ها، اعیاد و دیگر مظاهر کهن آریایی‌های قدیم، زمینۀ بسیار خوبی برای هم‌دیگرپذیری و هم‌زیستیِ مسالمت‌آمیز است که انسان امروز افغانستان را به گذشتۀ دیروزش پیوند می‌زند و همه باشنده‌گان این دیار را به اصیل‌ترین و عمیق‌ترین ریشه‌های‌شان وصل می‌‌سازد."

مطالب مرتبط