کرزی از ادامه مذاکرات برای شرایط موافقتنامه امنیتی با آمریکا خبر داد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته است که مذاکرات حکومتش با آمریکا درباره شرایط موافقتنامه امنیتی ادامه دارد.

آقای کرزی گفته که قطع عملیات جنگی بر خانه‌های افغان‌ها و آغاز عملی و علنی روند صلح از شروطی بوده که او برای امضای این موافقتنامه گذاشته است.

ماه گذشته وقتی لویه جرگه مشورتی بعد از تایید مفاد موافقتنامه امنیتی دو جانبه میان افغانستان و آمریکا از آقای کرزی خواست تا این موافقتنامه را امضا کند، او شرایط جدیدی را برای امضا مطرح کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در روز یکشنبه اول جدی/دی با شماری از مسئولان رسانه‌های غیردولتی داخلی و خبرنگاران نشست چند ساعته داشت.

آقای کرزی گفته است که افغان‌ها عجله‌ای برای امضای این موافقتنامه ندارند و هر زمانی که آمریکایی‌ها بپذیرند که روند صلح افغانستان رسما آغاز شود، افغان‌ها حاضر خواهند شد که این موافقتنامه را امضا کنند.

آقای کرزی همچنین می‌گوید که این موافقتنامه را به "نه دلایل اقتصادی، بلکه به منظور ثبات عمومی کشور و نجات از آسیب‌ها"، لازم می‌داند.

در روزهای گذشته قیمت دلار و نرخ مواد اولیه در کابل افزایش یافت و شماری دلیل اصلی تغییر در قیمت ها را امضا نشدن موافقتنامه امنیتی دانسته اند.

روز گذشته مذاکرات افغانستان و ناتو در مورد توافقنامه وضعیت استقرار نیروهای ناتو رسما آغاز شد. توافقنامه 'وضعیت استقرار نیروهای ناتو' تکلیف حضور غیر رزمی نیروهای ناتو در افغانستان را بعد از سال ۲۰۱۴ روشن می‌کند.

اندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، روز گذشته در توییتی از آغاز مذاکرات افغانستان و ناتو استقبال کرده است.

دبیر کل ناتو همچنین تاکید کرد که توافق وضعیت استقرار نیرو میان ناتو و افغانستان تا قبل از امضا موافقتنامه امنیتی با آمریکا نهایی و یا امضا نخواهد شد.

شمار زیادی از کشورهای عضو ناتو اعلام کرده اند که اگر موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان امضا نشود و آمریکا از افغانستان برود، آنها هم از افغانستان خارج خواهند شد.

مطالب مرتبط