بازداشت یک گروه ۱۳ نفری آدم‎ربا در شرق افغانستان

Image caption اداره امنیت ملی گفته که اعضای گروه بازداشت شده متهم به آدم ربایی "به جرم خود اعتراف کرده اند."

اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک گروه ۱۳ نفری آدم‌ربا در ولایت شرقی ننگرهار خبر داده است.

این اداره در اطلاعیه‌ای از اعضای این گروه به عنوان "آدم‌ربایان حرفه‌ای" نام برده و نوشته که آنها در چندین مورد آدم‌ربایی در ننگرهار و لغمان دست داشته‌اند.

بر اساس این اطلاعیه، متهمان توسط ماموران امنیت ملی در ولایت ننگرهار بازداشت شدند و در بازجویی اولیه به "جرم خود اعتراف" کرده‌اند.

امنیت ملی افزوده که اعضای این گروه چندی پیش یک دانشجوی دانشگاه بلخ را ربودند و با آن که دوصد هزار افغانی از خانواده او گرفتند، او را "به گونه بی‌رحمانه‌ای" کشتند.

در ویدئویی که اداره امنیت ملی منتشر کرده، شماری از این آدم‌ربایان ضمن اعتراف به ربودن این دانشجو، چگونگی ربودن او را هم توضیح می‌دهند.

Image caption عنایت الله دانشجوی دانشکده پزشکی دانشگاه بلخ اخیراً در ننگرهار ربوده و به دست آدم‎ربایان کشته شد

هر چند آماری در مورد قربانیان آدم‌ربایی در افغانستان وجود ندارد، اما در سال‌های اخیر موارد آدم‌ربایی در برخی از مناطق افغانستان رو به افزایش بوده است.

گزارش‌هایی که از شرق، مرکز و غرب افغانستان در این خصوص منتشر شده، بیانگر تبدیل شدن آدم‌ربایی در این مناطق به عنوان یک مشکل امنیتی-اجتماعی است.

در هرات به دنبال ربوده شدن کودک هشت ساله به نام علی سینا که منجر به قتل او شد، توجه بسیاری به مشکل آدم‌ربایی در افغانستان جلب شد.

تابستان امسال وقتی فریبا کاکر عضو مجلس نمایندگان در غزنی ربوده شد، موضوع آدم‌ربایی در سطح گسترده‌تری مورد بحث محافل گوناگون در افغانستان قرار گرفت.

با وجود این، هنوز هم گروه‌های آدم‌ربا فعال هستند و مبارزه نیروهای امنیتی با آنها به نتیجه قاطعی نرسیده است.

مطالب مرتبط