افزایش علاقه‌مندی مردم افغانستان به شرکت در انتخابات آینده

Image caption "دموکراسی بین‌الملل" این نظرسنجی را بر اساس مصاحبه با ۲۵۰۰ نفر در ۳۴ ولایت افغانستان انجام داده

یک نظرسنجی تازه در افغانستان حاکی است که علاقه‌مندی مردم به شرکت در انتخابات ۱۳۹۳ افزایش یافته است.

موسسه بین المللی موسوم به "دموکراسی بین‌الملل" این نظرسنجی را بر اساس مصاحبه با ۲۵۰۰ نفر در ۳۴ ولایت افغانستان انجام داده و گفته که ۸۵ درصد مصاحبه‌شوندگان گفته‌اند در انتخابات آینده شرکت خواهند کرد.

یاسین حسینی از مسئولان این موسسه به خبرنگاران گفت که با وجود این علاقه‌مندی، ۷۷ درصد مصاحبه‌شوندگان به شرکت در انتخابات نا امنی را بزرگترین تهدید در برابر انتخابات دانسته‌اند، اما برای ۴۶ درصد دیگر وضعیت امنیتی در روز انتخابات غیرقابل پیش‌بینی است.

آقای حسینی گفت: "وقتی پرسیدیم که آیا انتخابات شفاف خواهد بود یا خیر؟ ۹درصد گفتند که اصلا شفاف نخواهد بود، ۴۸ درصد گفتنه اند تا حدودی شفاف و ۱۴ درصد دیگر گفته اند انتخابات کاملا شفاف خواهد بود و ۲۸ درصد گفته اند چیزی در مورد شفافیت انتخابات نمی‌دانند."

در این نظرسنجی همچنین ۳۳ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند که افغانستان در مسیر درستی در حرکت است و اجرای برنامه‌های بازسازی و زمینه‌سازی برای آموزش دختران و بهبود امنیت را دلیل این امر دانسته‌اند.

برعکس ۲۱ درصد دیگر از مصاحبه‌شوندگان گفته‌اند که به دلیل وجود ناامنی، حکومت‌داری ضعیف و فساد، افغانستان در مسیر نادرستی به پیش می‌رود.

Image caption ۸۵ درصد مصاحبه‌شوندگان گفته‌اند که در انتخابات شرکت می‌کنند

در این نظرسنجی در مورد میزان شناخت مردم از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آینده و محبوبیت آنها هم سوال شده و درباره این‌که کدام نامزد برنده خواهد شد، آماری منتشر شده است.

به همین دلیل، شماری از فعالان سیاسی و مدنی که در مراسم اعلام نتایج این نظرسنجی حضور داشتند، از نتایج این نظرسنجی انتقاد کردند و آن را تبلیغاتی به سود برخی از نامزدهای مشخص دانستند.

محمد سلطانی رئیس موسسه اعمار افغانستان نوین گفت با توجه به مشکلاتی که در افغانستان وجود دارد، اجرای درست نظرسنجی به گونه‌ای که دموکراسی بین‌الملل انجام داده، کار دشواری است.

اما رامین جاوید از مسئولان شرکتی که این نظرسنجی را برای موسسه دموکراسی بین‌الملل انجام داده، این انتقادها را نادرست دانست و گفت که این نظرسنجی بر اساس معیارهای علمی انجام شده است.

دموکراسی بین الملل، نهادی است که در زمینه برگزاری انتخابات آزاد، منصفانه و شفاف، و نیز برنامه های توسعه ای به دولت ها و سازمانهای بین المللی مشورت می دهد.

مطالب مرتبط