هشدار فرمانده ارتش افغانستان در مورد پیامد تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی

Image caption ژنرال مراد گفت:"ما بدین باور نیستیم که افغانستان بدون حضور نیروهای خارجی به سوی جنگ داخلی خواهد رفت."

ژنرال مرادعلی مراد، فرمانده نیروهای زمینی ارتش افغانستان گفته است که اگر موافقتنامه امنیتی با آمریکا به زودی امضاء نشود، افغانستان در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

مقام های ارشد آمریکایی، بارها از دولت افغانستان خواسته اند که این موافقتنامه را تا پایان ماه جاری میلادی امضاء کند، اما رئیس جمهور کرزی می‌گوید ‌برای امضای این سند عجله‌ای ندارد. آقای کرزی در واکنش به این نگرانی‌ها گفته که از سه شرط او برای امضای موافقتنامه امنیتی با ایالات متحده، دو شرط پذیرفته شده و مذاکرات روی شرط سوم که آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان است، نیز جریان دارد.

آقای مراد گفت: "بدون حضور نیروهای خارجی ما در زمینه تجهیز و آموزش ارتش افغانستان با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. ما بدین باور نیستیم که افغانستان بدون حضور نیروهای خارجی به سوی جنگ داخلی خواهد رفت ولی ما به امکانات و منابع نیازمندیم تا با تهدیدهای که از سوی شورشیان به ویژه در زمان انتخابات وجود دارد، مقابله کنیم. ما به حمایت هوایی و امکانات حمل و نقل ضرورت داریم."

این نخستین بار است که یک مقام ارشد ارتش افغانستان در مورد تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا ابراز نگرانی می‌کند.

ارتش ۳۵۰ هزار نفری افغانستان که از سوی آمریکا تجهیز و حمایت مالی می‌شود، از امیدهای جامعه بین‌المللی است تا پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در پایان ۲۰۱۴ حافظ ثبات و امنیت در این کشور باشد.

در همین حال سازمان ناتو گفته‌است تاخیر در امضای توافقنامه امنیتی شماری از اقدامات آنها را نیز به حالت تعلیق درآورده است.

در حالیکه دو روز پیش، مذاکرات افغانستان و ناتو در مورد توافقنامه وضعیت استقرار نیروهای ناتو رسما آغاز شد، اما این سازمان اذعان کرده است که بدون امضای توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا، تعهدی در زمینه ادامه حضور در این کشور پس از 2014 نمی‌دهند.

اندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، در توییتی از آغاز مذاکرات افغانستان و ناتو استقبال کرده است.

اما او گفت که توافق وضعیت استقرار نیرو میان ناتو و افغانستان تا قبل از امضا موافقتنامه امنیتی با آمریکا نهایی و یا امضا نخواهد شد.

شمار زیادی از کشورهای عضو ناتو اعلام کرده اند که اگر موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان امضا نشود و آمریکا از افغانستان برود، آنها هم از افغانستان خارج خواهند شد.

مطالب مرتبط