روزنامه‌های کابل: سه شنبه سوم جدی

Image caption صفحه نخست روزنامه جامعه باز

به تازگی نظرسنجی‌هایی در مورد انتخابات افغانستان از سوی نهادهای غیردولتی در این کشور منتشر شده است.

نتایج این نظرسنجی‌ها، سرنوشت تاسیسات نیروهای ائتلاف در افغانستان و موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های سوم جدی/دی کابل است.

نظرسنجی‌ها و انتخابات در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح نوشته یافته‌های دو نظرسنجی نشان می‌دهد که مردم افغانستان علاقه‌مند شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده هستند. هر دو نظرسنجی که یکی توسط یک مرکز پژوهشی و دیگری توسط یک رسانه انجام شده، میزان بالایی از مشارکت مردم در انتخابات آینده را نوید می‌دهد.

۸‌صبح می‌نویسد این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مردم افغانستان، انتخابات سال آینده را جدی می‌گیرند و درک کرده‌اند که این انتخابات، رویدادی تاریخی و سرنوشت‌ساز است.

۸‌صبح افزوده که کمیسیون مستقل انتخابات باید در برنامه‌های آگاهی‌دهی خود، به مردم بگوید که چه میکانیزمی را برای جلوگیری از تقلب، روی‌دست گرفته تا مردم قانع شوند که رای‌شان تاثیرگذار است و تقلب سازمان‌یافته در انتخابات امکان ندارد.

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

نویسنده ۸‌صبح نوشته نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری هم باید روی برنامه‌های‌شان کار کنند زیرا مردم زمانی بیشتر بسیج می‌شوند که نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، برنامه‌های مدون و منطقی در عرصه‌های گوناگون پیشکش کنند.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که در گذشته قدرت در افغانستان، به‌مثابه ملکِ مطلقِ افراد، خانواده‌ها و قومی‌خاص فهم می‌شده است اما اکنون افغانها به برترین دستاورد تمدن جدید؛ یعنی دموکراسی و نظم و نظام سیاسی دموکراتیک دست یافته اند.

جامعه باز نوشته که نظرسنجی‌های انجام شده، نشان می‌دهد که مردم نسبت به حقوق اساسی و سیاسی و نقش خود در گردش قدرت و تعیین خط‌ مشی کلان سیاسی کشور آگاهی بیشتری یافته‌اند که باید آن را به فال نیک گرفت.

سرمقاله روزنامه دولتی انیس نیز امروز به انتخابات اختصاص یافته است.

انیس نوشته که مقامات امنیتی افغانستان باید امنیت نامزدهای انتخابات را تامین کنند تا آنها بتوانند با خیال راحت به مناطق دوردست سفر کرده و مردم را از برنامه‌های کاری شان آگاه سازند و از این طریق مردم آگاهانه در انتخابات اشتراک کنند.

"ائتلاف! تاسیسات تان را آتش نزنید"

روزنامه آرمان ملی نوشته که ظاهرا نیروهای ائتلاف به دلیل عدم توانایی حکومت افغانستان، وسایل نظامی شان را آتش می‌زنند و تاسیسات شان را تخریب می‌کنند.

آرمان ملی می‌نویسد که این نیروها دوازده سال است که در افغانستان حضور دارند و با ادعای بلند بردن ظرفیت و توانایی نهادهای امنیتی این کشور کار می‌کنند، پس چرا به این توانایی‌ها شک دارند؟

آرمان ملی افزوده که از این عملکرد نیروهای ائتلاف چنین برداشت می‌شود که آنها اصلا قصد سرپا شدن نیروهای افغان و تقویت نهادهای امنیتی این کشور را ندارند و با ملاحظات سیاسی و نظامی نمی‌خواهند انتقال قدرت آنطور که باید، انجام شود.

چرا موافقتنامه امنیتی باید امضا شود؟

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله امروز خود به شرایط رئیس جمهوری افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا پرداخته است.

اصلاح نوشته که ماموریت کشورهایی که به افغانستان برای مبارزه با تروریسم آمده بودند زمانی به پایه اکمال می‌رسد که افغانستان به ثبات و امنیت برسد.

اصلاح نوشته که نیاز افغانستان به ترقی و نقش جامعه جهانی در رسیدن به این هدف لازمی است اما تمام این امور در موجودیت صلح ممکن و معنادار می‌شود.

نویسنده اصلاح به مبارزه صادقانه جامعه جهانی به خصوص آمریکا علیه تروریسم تاکید کرده و نوشته که آنها از این طریق می‌توانند اعتماد مردم افغانستان را جلب کنند.

مطالب مرتبط