رئیس مجلس روسیه: افغانستان فعلا به نیروهای خارجی نیاز دارد

Image caption رئیس مجلس نمایندگان روسیه می‌گوید حضور نیروهای بین‌المللی اکنون در افغانستان ضروری است

سیرگی ناریشکین رئیس مجلس نمایندگان روسیه در سفرش به کابل گفت با افزایش توانایی‌های نیروهای امنیتی افغان، نیاز به حضور نیروهای خارجی در افغانستان رفع خواهد شد.

او در سفرش پس از دیدار با مقام‌های افغان، در سفارت این کشور به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

از آقای نریشکین در مورد موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا پرسیده شد اما او بدون اینکه به این سند اشاره کند، گفت که در حال حاضر حضور نیروهای بین‌المللی برای تامین امنیت و ثبات در افغانستان ضروری است.

او تاکید کرد که حضور آینده ناتو در افغانستان باید بر اساس موازین بین‌المللی و بر اساس توافق شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

رئیس مجلس نمایندگان روسیه گفت: "ما درک می‌کنیم که در حال حاضر حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان ضروری است اما به تدریج با افزایش توانایی نیروهای امنیتی افغانستان، لزوم حضور آنها در این کشور کاهش خواهد یافت. ما امیدوار هستیم که در آینده افغانستان بدون پایگاه های خارجی به عنوان یک کشور بی طرف و آزاد، دوست روسیه باقی بماند."

نگرانی از کشت مواد مخدر در افغانستان

روسیه از تولید مواد مخدر در افغانستان و قاچاق آن به روسیه همیشه نگران بوده و در سالهای گذشته تلاش کرده است دولت افغانستان را در زمینه کاهش تولید و مبارزه با قاچاق مواد مخدر کمک کند.

بر اساس آمار اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، تولید تریاک در افغانستان در مقایسه با سال گذشته ۴۹ درصد افزایش یافته است.

رئیس مجلس نمایندگان روسیه می‌گوید که در دوازده سال گذشته تولید مواد مخدر در افغانستان ۴۴ برابر افزایش یافته است.

او گفت که روسیه کمک هایش را در این زمینه به افغانستان دو برابر می‌سازد.

وی افزود: "کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان یک تهدید جدی برای این کشور، منطقه و روسیه است. ما برنامه های مختلفی در این زمینه داریم."

سیرگی ناریشکین گفت که کشورش آماده است بورسیه آموزشی برای افسران پلیس افغانستان را افزایش داده و در بخش های دیگر نیز با نیروهای امنیتی افغانستان کمک کند.

بر اساس آمار دولت روسیه، در چند دهه گذشته، بیش از پنجصد هزار متخصص افغان در بخش های مختلف در روسیه آموزش دیده اند.

مطالب مرتبط