مجلس افغانستان پنج وزیر پیشنهادی را تائید کرد

Image caption از راست:بارکزی، راشدی و کارگر پیش از این در سمت‎های مختلف دولتی کار کرده‎اند

مجلس نمایندگان افغانستان صلاحیت پنج وزیر پیشنهادی حامد کرزی را تائید کرد.

پس از شمارش آراء عبدالرئوف ابراهیمی اعلام کرد که دین محمد مبارز راشدی به عنوان وزیر مبارزه با مواد مخدر، شاکر کارگر، وزیر تجارت و صنایع، ضرار احمد عثمانی، وزیر خارجه، محمداکبر بارکزی وزیر معادن و محمدعارف نورزی وزیر انرژی و آب رای اعتماد مجلس را به دست آوردند.

نامزدان پیشنهاد شده برای وزارت، دست‌کم ۱۱۶ رای تائیدی اعضای مجلس را داشته باشند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در هفتم عقرب/آبان این افراد را به عنوان سرپرست این وزارت‌ها معرفی کرده بود.

پس از آن که زلمی رسول وزیر پیشین امور خارجه از مقامش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری استعفا کرد، آقای عثمانی از وزارت مبارزه با مواد مخدر به‌جای او تعیین شد و آقای راشدی به عوض او از معاونیت وزارت اطلاعات و فرهنگ به وزارت مبارزه با مواد مخدر رفت.

Image caption آقایان عثمانی (چپ) و نورزی سابقه وزارت در دولت حامد کرزی را دارند

همچنین پیش از آقایان کارگر، بارکزی و نورزی، به ترتیب انوارالحق احدی، وحید‌الله شهرانی و محمد اسماعیل خان در سمت‌های وزارت‌های تجارت، معادن و انرژی و آب کار می‌کردند که آنها هم برای شرکت در انتخابات استعفا کردند.

آقایان عثمانی، کارگر و نورزی در حکومت آقای کرزی سابقه وزارت دارند و آقای راشدی و بارکزی تا سطح معاونیت وزیر کار کرده‌اند.

در فهرستی که آقای کرزی به تاریخ ۳۰ قوس/آذر به مجلس ارائه کرد، دین‌محمد گران و عبدالقادر عدالتخواه به عنوان اعضای شورای عالی دادگاه عالی معرفی شده بودند.

این اعضای پیشنهادی نیز امروز صلاحیت‌شان از سوی مجلس تائید شد.

آقای گران، ۱۴۶ رای تائید و آقای عدالتخواه، ۱۶۰ رای تایید از مجلس نمایندگان به دست آوردند.

نامزدان پیشنهادی امروز برنامه‌های کاری خود را به مجلس نمایندگان اعلام کردند.

نامزدانی که صلاحیت‌های آنها از سوی مجلس نمایندگان تائید شد، حدود شش ماه در این سمت‌ها در حکومت حامد کرزی کار خواهند کرد.

مطالب مرتبط