کرزی: عنصر اساسی در مقابله با خشونت علیه زنان آگاهی عامه است

Image caption آقای کرزی گفته در دوازده سال گذشته زن ها دست آوردهایی داشته اند اما اظهار تاسف کرده که خشونت ها همچنان قربانی می گیرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، از افزایش خشونت علیه زنان در این کشور ابراز تاسف و نگرانی کرده و از تمام نهادهای مربوطه خواسته است برای مقابله با این پدیده دست به کار شوند.

آقای کرزی در سخنرانی رادیویی خود که هر پانزده روز یکبار ایراد می شود، گفته است که هرچند احترام و ارجگذاری به جایگاه زن در افغانستان از ارزش های اسلامی و "عنعنات اصیل" این کشور است اما با این همه خشونت علیه زنان همچنان یک مشکل اجتماعی محسوب می شود و مایه نگرانی همه بوده است.

این سخنرانی ۶ دقیقه‌ای از رادیوی ملی افغانستان پخش شد. آقای کرزی هر پانزده روز یکبار، در یک سخنرانی رادیویی، به موضوعات مهم کشورش می پردازد.

در یکی دو هفته اخیر گزارش هایی از افزایش موارد خشونت علیه زنان در ولایت های مختلف افغانستان انتشار یافته است. این گزارش ها حاکی از اقداماتی فجیع و دلخراش علیه زنان بوده و واکنش های گسترده ای را به همراه آورده است.

Image caption خشونت ها علیه زنان در افغانستان به اشکال فجیع و تکان دهنده ای صورت می گیرد، هفته قبل مردی در هرات بینی و لب همسرش را برید

در یکی از تازه‌ترین رویدادهای خشونت علیه زنان، مردی در ولایت هرات در غرب افغانستان بینی و لب همسرش را برید. به دنبال این حادثه چندین مورد خشونت علیه زنان در دیگر ولایت ها از جمله حلق آویز شدن یک دختر جوان در ولایت شمالی جوزجان، کشته شدن یک زن به وسیله تبر در بادغیس و کشته شدن مرموز زن و مردی در کابل نگرانی نهادهای مدافع حقوق زن را بیشتر کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان گفته است که موارد تازه خشونت علیه زنان "ناگوار، غم انگیز" و خلاف ارزش های اسلامی و فرهنگی و موازین حقوق بشری است.

حامد کرزی همچنین گفته که در ۱۲ سال گذشته در زمینه اعاده حقوق زنان و سهیم شدن زنان در فعالیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی موفقیت هایی به دست آمده اما اظهار تاسف کرده که خشونت ها همچنان قربانی می گیرد.

آقای کرزی گفته است که مسئولان حکومتی باید با همکاری نهادهای عدلی و قضایی کشور و نهادهای دفاع از حقوق زن و حقوق بشر، برنامه هایی کارساز و عملی برای "رهایی زنان از خشونت ها" روی دست گیرند.

بررسی های تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد موارد ثبت شده خشونت علیه زنان در شش ماه اول امسال نسبت به زمان مشابه در سال گذشت بیش از ۲۵ درصد افزایش یافته است.

این آمار تنها مربوط به رویدادهای خشونت علیه زنان است که در دفاتر کمیسیون مستقل حقوق بشر ثبت شده است اما در جامعه مردسالار افغانستان بنابر سنت های رایج، بسیاری از زنان و خانواده ها جرات ثبت و تشکیل پرونده های خشونت در نهادهای دولتی و قضایی را ندارند.

نهادهای دفاع از حقوق زن و کمیسیون حقوق بشر گفته اند که برای جلوگیری فوری از خشونت علیه زنان باید گام های عملی برداشته شود، از جمله تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان بدون هیچ نوع تغییر.

اما رئیس جمهوری افغانستان گفته است که فکر می کند عنصر اساسی مبارزه با خشونت علیه زنان آگاهی عمومی است و مردم باید در شهرها و روستاها از حقوق زن آگاهی کامل پیدا کنند.

مطالب مرتبط