هیات شورای عالی صلح افغانستان عازم عربستان شد

Image caption سازمان همکاری های اسلامی پنجاه و هفت کشور عضو دارد و برای ایجاد همکاری ها و هماهنگی میان کشور های اسلامی فعالیت می‌کند

هیات شورای عالی صلح افغانستان برای شرکت در اجلاس سرتاسری سازمان همکاری های اسلامی به عربستان سعودی سفر کرد.

مقام‌های افغان گفته‌اند که هدف از شرکت در این اجلاس جلب همکاری‌های کشورهای اسلامی برای برقراری صلح در افغانستان است.

شهزاده شاهد، سخنگوی شورای عالی صلح در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که هیات شش نفره شورای عالی صلح به ریاست قیام الدین کشاف عضو این شورا که ریاست شورای علمای افغانستان را هم دارد، بعد از ظهر امروز (جمعه ۶ جدی/دی) راهی عربستان سعودی شد.

این اجلاس با اشتراک نمایندگان ۵۲ کشور عضو سازمان همکاری‌‎های اسلامی برای چهار تا پنج روز ادامه خواهد داشت.

آقای شاهد در پاسخ به این سوال که آیا دیدار با نمایندگان گروه طالبان شامل برنامه سفر نمایندگان افغانستان است گفت: "چنین موضوعی شامل برنامه سفر هیات نیست اما ما مخالف ملاقات با گروه طالبان نیستیم و اگر نمایندگان طالبان از شورای عالی صلح تقاضای ملاقات کند ما حاضر هستیم گفت‌وگو کنیم."

سازمان همکاری های اسلامی در سال ۱۹۶۹ گشایش یافته و ایجاد هماهنگی و همکاری بین کشورهای اسلامی از اولویت‌های کاری آن است.

جزئیات سفر هیات شورای عالی صلح هنوز به رسانه‌ها درز نکرده است اما آقای شاهد افزود که حتی اگر مساله گشایش دفتر برای طالبان در عربستان سعودی، ترکیه یا امارات متحده عربی مطرح شود، دولت افغانستان با آن مخالفت نخواهد کرد.

Image caption قیام‌الدین کشاف عضو شورای عالی صلح و رئیس شورای علما در راس این هیات است

او همچنین گفته که دولت افغانستان با عربستان سعودی در مورد گشایش دفتری برای طالبان در حال گفت‌وگو است اما این صحبت‌ها تا هنوز نتایج عملی نداشته است.

موضوع گشایش دفتری برای گروه طالبان به منظور گفت‌وگوهای صلح پس از رهایی تعدادی از زندانیان طالب از زندان‌های پاکستان مطرح شده است.

مقام های افغان می‌گویند که تنها در صورتی با گشایش دفتری برای طالبان موافقت خواهند کرد که این دفتر برای گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان و آدرسی برای نمایندگی گروه طالبان باز شود.

پیش از این به دنبال گشایش دفتر طالبان در قطر زیر نام "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" همراه با بلند شدن پرچم سفید طالبان، حکومت افغانستان اعلام کرد که در عمل و گفتار آمریکا در مورد صلح تناقض وجود دارد.

در آن زمان حکومت افغانستان به دلیل شیوه گشایش دفتر مذاکرات گروه طالبان در قطر در ماه جواز/خرداد، گفت‌وگوها روی امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا را به تعلیق در آورد که این گفت‌وگوها پس از بسته شدن دفتر گروه طالبان در قطر، از سر گرفته شد.

آغاز گفت‌وگوهای عملی صلح با طالبان از اهداف بزرگ دولت افغانستان و از شرایط حامدکرزی برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا است. آقای کرزی گفته تا زمانی که اداره اوباما زمینه آغاز گفت‌وگوهای عملی با طالبان را برابر نکند، موافقتنامه امنیتی امضا نخواهد شد.

مطالب مرتبط