پیش‌نویس قانون استفاده از محصولات تنباکو به مجلس افغانستان رفت

حق نشر عکس parliament
Image caption در قوانین افغانستان تا حالا استفاده از محصولات تنباکو از جمله سگرت هم در مکان های عمومی و هم سرپوشیده مانعی ندارد

حکومت افغانستان پیش‌نویس قانون کنترل استفاده از محصولات تنباکو را به منظور تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده است.

در جلسه عمومی امروز مجلس نمایندگان افغانستان قانون کنترل محصولات تنباکو به بحث رفت اما به دلیل اختلاف نظرها و جنجال اعضای مجلس نمایندگان روی مواد این پیش‌نویس، تصویب نشد.

میرویس یاسینی معاون اول مجلس نمایندگان که جلسه عمومی را ریاست می‌کرد گفت که به دلیل اختلاف نظرها، کمیسیونی متشکل از نمایندگان هجده کمیسیون مجلس ایجاد شود و مواد پیش‌نویس قانون کنترل استفاده از محصولات تنباکو را به بررسی بگیرد.

پیش‌نویس این قانون ماه قبل در پنج فصل و بیست و پنج ماده توسط شورای وزیران افغانستان به مجلس نمایندگان فرستاده شده اما کمیسیون امور صحی(بهداشت) مجلس این پیش‌نویس را پس از چند مورد تعدیل امروز برای تصویب به جلسه عمومی فرستاد.

شماری از اعضای مجلس افغانستان گفته اند که قانون کنترل استفاده از محصولات تنباکو از جمله قوانین مهمی است که باید مدت ها قبل به مجلس فرستاده و تصویب می‌شد.

امان‌ا‌لله پیمان یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفت که محصولات تنباکو به بهداشت مضر است و باید هر چه زود قانون کنترل استفاده از آن تصویب شود.

حکومت انتظار دارد با تصویب این قانون جلو استفاده از محصولات تنباکو را در مکان های سر پوشیده بگیرد و همچنین مالیات را برای واردات محصولات تنباکو بالا ببرد. یکی از مواد پیش‌نویس قانون کنترل استفاده از تنباکو درخواست از رسانه های افغان برای پخش مجانی تبلیغات ضد دخانیات است.

اما برخی دیگر از اعضای مجلس با استفاده از محصولات تنباکو از جمله سگرت/سیگار، نصوار و قلیان حتی در مکان های سرباز هم مخالفت کرده و گفته اند که به اساس احکام شرعی، استفاده از دخانیات باید به طور عموم و در همه سنین منع شود.

عبدالستار خواصی یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفت: "چطور می توانیم استفاده از دخانیات را در ساحات سرپوشیده کنترل کنیم ولی در ساحات باز به افراد اجازه دهیم که سگرت و نصوار بزنند، نظر به شرعیت و نظر به قانون اساسی افغانستان نمی توانیم روی این قانون رای گیری کنیم چون مشکل شرعی و قانونی به میان می آوریم."

حق نشر عکس .
Image caption حکومت هفت ماه پیش استفاده از قلیان را هم ممنوع اعلام کرد ولی هم اکنون در قهوه‌خانه های شهر به طور آزاد عرضه می‌شود

به اساس پیش‌نویس قانون کنترل استفاده از محصولات تنباکو، افرادی که در مکان های سرپوشیده از دخانیات استفاده کنند ۳۰۰ افغانی معادل ۵.۳ دلار آمریکایی جریمه خواهند شد.

از دیگر مواد سختگیرانه این پیش‌نویس همچنین جلوگیری از خرید و فروش محصولات تنباکو توسط کودکان، نصب پیام های تبلیغی ضد تنباکو روی بسته های سگرت و تلاش برای کاهش واردات محصولات تنباکو است.

هرچند بیشتر نمایندگان مجلس با وضع قواعد سختگیرانه برای نحوه استفاده از محصولات تنباکو خوشبین هستند اما برخی از آنان گفته اند که استفاده از محصولات تنباکو در افغانستان و در هرکشور دیگری درجا ممکن نیست و نیاز به زمان دارد.

نقیب‌الله فایق عضو دیگر مجلس گفت که در طرح پیش نویس این قانون، استفاده از محصولات تنباکو به طور کلی منع نشده و اگر این قانون تصویب شود دولت به تدریج استفاده از این نوع محصولات را منع خواهد کرد.

حکومت افغانستان پیش از این نیز در مواردی استفاده از محصولات تنباکو را منع کرده است اما این اقدامات تا کنون سودی نداشته است.

وزارت صحت عامه افغانستان هفت ماه پیش استفاده از قلیان را ممنوع اعلام کرد و در چند قهوه‌خانه‌ای که قلیان عرضه می‌کردند را هم بست اما در حال حاضر استفاده از انواع محصولات تنباکو در افغانستان آزاد است و به سادگی در بازار خرید و فروش می‌‎شود. تنها در بعضی ادارات به طور انفرادی استفاده از محصولات تنباکو به ویژه سگرت منع است.

تبلیغات محصولات تنباکو به ویژه سگرت هم در رسانه ها و هم در پوسترهای تبلیغاتی شهر و بازار آزاد است.