گزارش اطلاعاتی آمریکا: دستاوردهای سه سال گذشته در افغانستان تا ۲۰۱۷ از دست خواهد رفت

Image caption واشنگتن پوست نوشته است که مقام‌هایی که این بررسی را دیده اند، به شرط روشن نشدن هویت‌شان با این روزنامه صحبت کرده اند

روزنامه واشنگتن پوست، چاپ آمریکا نوشته است که یک ارزیابی جدید استخباراتی/اطلاعاتی از جنگ در افغانستان پیش‌بینی کرده است که دستاوردهایی که در سه سال اخیر بدست آمده است، تا ۲۰۱۷ به شکل قابل ملاحظه‌ای از بین خواهد رفت.

'برآورد اطلاعات ملی' که شامل بررسی‌های ۱۶ نهاد اطلاعاتی آمریکا هست، پیش‌بینی کرده که گروه طالبان و شمار دیگری از قدرتمندان در افغانستان با نفوذتر خواهند شد و مناطقی از افغانستان را در کنترل خواهند گرفت.

واشنگتن پوست نوشته است که مقام‌هایی که این بررسی را دیده اند، به شرط روشن نشدن هویت‌شان با این روزنامه صحبت کرده اند.

نظر به گزارش این روزنامه، در این ارزیابی آمده است که حتی باقی ماندن چندهزار نیروی آمریکایی در افغانستان و ادامه کمک‌های اقتصادی آمریکا به این وضعیت کمکی نخواهد کرد.

به نوشته واشنگتن پوست، تهیه کنندگان این بررسی نقشه روشنی از مناطقی را که فکر می‌کنند تحت کنترل گروه مشخصی یا در دست 'جنگسالاران' قرار خواهد گرفت، ارائه نکرده اند ولی به گفته واشنگتن پوست آنها انتظار دارند که دولت مرکزی افغانستان با گذشت زمان با از دست دادن بخش‌های از کشور به گروه مشخصی و یا هم افراد با نفوذ دیگر تضعیف خواهد شد.

اما دولت افغانستان این گزارش را کم اهمیت خوانده و گفته است که گزارش‌های از این دست معمولا نادرست می باشند.

جانان موسی‌زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته است: "در بیشتر از یک مورد، این گونه ارزیابی‌ها بصورت کامل یا هم تا اندازه یی زیاد نادرست ثابت شده اند."

در این ارزیابی آمده است که اگر موافقتنامه امنیتی دوجانبه میان آمریکا و افغانستان امضا نشود، افغانستان در نبود نیروهای بین المللی و میلیاردها دلار کمک‌های اقتصادی احتمالا زودتر به سوی هرج‌و‌مرج خواهد رفت.

یکی از مقام‌هایی که این ارزیابی را خوانده است به واشنگتن پوست گفته است که در نبود حمایت مداوم مالی و حضور نیروها، 'وضعیت به سرعت بد خواهد شد'.

واشنگتن پوست نوشته است که شمار دیگری به این بررسی و نگاه منفی آن ایراد گرفته اند و ادعا کرده اند که این بررسی تصویر درستی از توانایی نیروهای افغان نمی‌دهد.

در عین حال یک مقام بلند پایه آمریکایی گفته است که مجموعه استخباراتی آمریکا همیشه نیروهای امنیتی افغان را دست کم گرفته است.

یکی از مقام‌های آمریکایی این بررسی را 'تاریک‌تر' از بررسی‌های گذشته‌ای این چنینی خوانده است. این مقام همچنین افزوده است که 'به دلیل ناروشنی اوضاع، امکان پیش بینی درست در مورد آینده جنگ در افغانستان وجود ندارد. یکی از عوامل تاثیر‌گذار روی آینده افغانستان، نتیجه انتخابات سال آینده است'.

همچنین در این گزارش آمده است که یکی از مقام‌های آمریکایی که باور دارد این بررسی بسیار منفی است گفته که به نظر او آنچه احتمالا در افغانستان اتفاق خواهد افتاد آرایش جدید قدرت و منطقه گرایی خواهد بود. او همچنین گفته است که 'این به معنی قدرت گرفتن اجتناب ناپذیر طالبان نخواهد بود'.

سه سال قبل، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با افزایش نیروهای آمریکایی می خواست نیروها و نهادهای افغان را تواناتر و شورشگری در این کشور را ضعیف‌تر بسازد. هدفی که گفته می شود تا حدی بدست آمد.

مطالب مرتبط