روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۱۰ جدی

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

کمیته رسیدگی به پرونده‌های بازداشتی‌های بازداشتگاه بگرام افغانستان، ۶۵۰ تن را به دلیل نبود دلایل کافی برای ثبوت فعالیت‌های تروریستی، آزاد کرد.

آزادی این بازداشتی‌ها، گزارش اخیر آمریکایی‌ها از آینده افغانستان و نظرسنجی‌های انتخاباتی در این کشور مهمترین سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های دهم جدی/دی کابل است.

"آزادی برای انتخابات؟"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد در زندان بگرام کسانی نگهداری می‌شوند که متهم به عضویت در گروه طالبان و القاعده هستند. پیش از این زندانیان مظنون به عضویت در گروه طالبان، زیر نام "حسن نیت" و "اعتمادسازی" به پیشنهاد شورای عالی صلح و به دستور رئیس‌جمهور کرزی، رها می‌شدند.

۸‌صبح نوشته تجربه نشان داده که رهایی زندانیان طالب، یا متهمین به عضویت در گروه طالبان، سبب تقویت جبهه طالبان شده است. طالبان زندانی دوباره به جبهه جنگ برگشته‌اند، به همین دلیل رهایی این زندانیان، نگران‌کننده است.

۸‌صبح افزوده که در نظام حقوقی افغانستان، قانونی به‌نام «قانون مبارزه با تروریزم» وجود ندارد و این یک خلای جدی است.

سرمقاله نویس ۸‌صبح نوشته که باید پارلمان افغانستان در هماهنگی با قوای مسلح، وزارت عدلیه، قوه قضاییه، حقوق‌دانان و جامعه مدنی، روی قانون مبارزه با تروریزم کار کند.

روزنامه وحدت نیز در مطلبی زیر عنوان "آزادی برای انتخابات" به تجربه پیوستن دوباره این بازداشتی‌ها به طالبان اشاره کرده و نوشته که حکومت با آگاهی از این موضوع، عملا زمینه افزایش تهدیدات تروریستی را فراهم می‌سازد.

وحدت افزوده که انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است و آزادی این افراد نگرانی‌های امنیتی موجود را بیشتر می‌سازد.

نویسنده وحدت نوشته که شاید دولت عمدا در تلاش محدود کردن زمینه برگزاری انتخابات است.

روزنامه اطلاعات روز نیز سیاست آزادسازی بازداشتی‌های طالب را اشتباه خوانده و نوشته که این سیاست یکی از برنامه‌های ناکام در پروسه مصالحه می‌باشد.

اطلاعات روز افزوده که اگر واقعا عزمی به مصالحه در طرف طالبان باشد، تاکنون اقدام‌های کافی برای اعتماد‌سازی و نشان دادن حسن نیت از جانب دولت افغانستان صورت گرفته اما حقیقت این است که طالبان اعتقادی به صلح و عزمی برای مذاکره ندارد.

"آیه یأس آمریکا برای چیست؟"

Image caption انتخابات افغانستان در شانزدهم حمل/فروردین برگزار می‌شود

روزنامه آرمان ملی نوشته که روزنامه واشنگتن پست به تازگی گزارش داد که افغانستان تا سال ۲۰۱۷، دچار آشوب می شود.

آرمان ملی می‌نویسد که این گزارشات برای افغانها بسیار نگران کننده است و این چنان می‌نماید که این دوستان به جای کمک به ثبات در افغانستان، در وضعیت فعلی آب به آسیاب های دشمنان افغانستان می‌ریزند.

آرمان ملی افزوده که پیدایش نگرش‌های منفی در غرب میان دوستان بین‌المللی افغانستان نسبت به افغانستان نشان می‌دهد که آنها می‌خواهند با بد جلوه دادن اوضاع افغانستان در حال و آینده به اهداف دور و نزدیک شان در منطقه دست یابند.

سرمقاله نویس آرمان ملی به این باور است که هرگونه تبلیغات بر علیه دولت کنونی افغانستان در هر جای دنیا می‌تواند آینده ثبات و امنیت را در جهان به خطر رو به رو سازد.

روزنامه ماندگار نیز نوشته که در گزارش واشنگتن پست آمده "حتی نیروهای باقیمانده آمریکایی‌ها نخواهند توانست سرنوشت تلخی که در انتظار افغانستان است را تغییر دهند؛ اما اگر موافقتنامه امنیتی با ایالات متحده امضا گردد، جای امیدواری‌ست که چنین اتفاقی نیافتد."

به باور نویسنده ماندگار، کشورهای بزرگی چون آمریکا، پیش از هر اقدام نظامی، سیاسی، اقتصادی، برای تثبیت و توجیه آن در اذهان، غول‌های رسانه‌یی خود را به کار می‌‌اندازند تا آن‌ها اذهان عامه را به سود اقدامات‌شان جلب کنند.

ماندگار می‌نویسد که توسل آمریکا و متحدانش به پخش پروپاگندای رسانه‌ای نیز به این خاطر است تا به شکلی از اشکال، به هدف اصلی‌شان که همانا امضای موافقتنامه امنیتی توسط حامد کرزی است، برسند.

پیامدهای نظرسنجی‌های انتخاباتی

روزنامه سخن جدید به نظرسنجی های اخیر در مورد انتخابات افغانستان اشاره کرده و نوشته که نفس این نظرسنجی ها قابل ستایش است اما این که چه کسانی در این نظرسنجی ها دخالت دارند و چقدر این افراد بی طرف هستند، نگران کننده است.

سخن جدید می نویسد که امنیت در سراسر افغانستان تامین نیست پس این نظرسنجی ها سراسری نیست و همچنان نتایج این نظرسنجی ها گمراه کننده و متناقض است بنابراین نظرسنجی ها معیاری نیستند.

به باور نویسنده سخن جدید، همچو نظرسنجی ها، فضای انتخابات را آلوده و ذهن مردم را منحرف می‌سازد.

مطالب مرتبط