قتل‌های مرموز طالبان در کویته و سوالات بی‌پاسخ

Image caption سه فرمانده کلیدی طالبان در مدت کمتر از دو هفته به صورت مرموزی در کویته پاکستان کشته شده اند

گروه طالبان اخیرا کشته شدن فردی به نام عبدالمالک معروف به بریالی از فرماندهان کلیدی این گروه را تائید کرده و اداره امنیت ملی افغانستان را عامل قتل او دانسته اند.

عبدالمالک در شهر کویته پاکستان کشته شد و جسد او را به شنکی زابل منتقل کرده و در آنجا دفن کردند.

در هفته‌های اخیر این سومین فرمانده مهم طالبان است که به صورت مرموزی در شهر کویته کشته شده اند.

طالبان مرگ ملا نورالله هوتک که گفته می شود عضو شورای رهبری طالبان بوده و نیز مرگ ملا اسماعیل از فرماندهان مهم طالبان در کویته را نیز در گفت و گو با خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد تائید کرده بودند.

اما واقعا کشته شدن سه فرمانده کلیدی طالبان در فاصله کوتاهی در شهر کویته به چه معنی است و چه دست یا دست‌هایی می تواند در عقب آن باشد؟

مسولان امنیتی در جنوب افغانستان اختلافات داخلی گروه طالبان را عامل این قتل ها می دانند.

غلام جیلانی فراهی مسئول امنیت زابل گفته است که ملا عبدالمالک معروف به بریالی اخیرا از سوی گروه طالبان به رهبری عملیات طالبان در شاهراه کابل قندهار منصوب شده بود.

به گفته آقای جیلانی قبل از ملا عبدالمالک فردی به نام ملا اسماعیل که او نیز از فرماندهان ارشد طالبان است، چنین مسئولیتی را به عهده داشت.

این مقام امنیتی افغان معتقد است که رقابت های میان گروهی فرماندهان عامل چنین قتل‌هایی است.

پشتون آباد، گلستان و شماری از مناطق اطراف آن در کویته پاکستان از محله هایی است که طالبان دیگر حضور شان را در آنجا پنهان نمی‌کنند.

شهر کویته و پشاور در سه دهه گذشته شاهد مرگ و ترور های بسیاری از فرماندهان و شخصیت های مطرح سیاسی افغان بوده است. قتل هایی که چون راز سر به مهر باقی مانده و تحقیق و جستجو در مورد آن راه به جایی نبرده و یا دست کم نتایج چنین تحقیقاتی در اختیار عموم قرار نگرفته است.

حالا هم این دو شهر شاهد مرگ و بازداشت افراد برجسته گروه طالبان است. گروهی که به گفته مقام‌های افغان پاکستان را خانه امن خود می‌دانند.

قتل های مرموز افغانها در شهرهای پاکستان در چند دهه اخیر ریشه در اختلافات داخلی یا نفوذ عناصر استخبارات افغانستان و نیز استخبارات منطقه ای و جهانی داشته است.

نظر دیگر هم این است که هرکدام از فرماندهان طالبان در کویته که به فکر آشتی با دولت افغانستان و دست کشیدن از جنگ شده اند، سرنوشتش مرگ بوده و جسدش بر دوش هم قطارانش به زادگاهش منتقل شده است.

اما شماری از منابع آگاه در پاکستان معتقدند که در پشت این قتل های هدفمند که نصیرالدین حقانی پسر جلال الدین حقانی هم در جمع آنها است، ممکن است دست ماموران امنیتی آمریکایی و یا هم گماشته های آنان باشد که اخیرا فعالیت شان در پاکستان بصورت مشهودی افزایش یافته است.

جدا از این دیدگاه ها و نظرات، واقعیت این است که در آستانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تاکید حامد کرزی بر آغاز جدی مذاکره با طالبان به عنوان یک پیش‌شرط امضای موافقتنامه امنتی با آمریکا، کشته شدن چند فرماندهان با نفوذ طالبان در عرض یکی دو هفته، بصورت جدی سوال برانگیز است.

مطالب مرتبط