مهلت آمریکا پایان یافت، اما کرزی پیمان امنیتی را امضا نکرد

Image caption حامد کرزی می‌گوید کلید صلح افغانستان در دست آمریکا و پاکستان است

سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شد و ضرب‎الاجل آمریکا هم پایان یافت، اما حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان موافقتنامه امنیتی با آمریکا را امضا نکرد.

مقام‌های آمریکایی به آقای کرزی مهلت داده بودند که این موافقتنامه را تا آخر سال ۲۰۱۳ میلادی امضا کند، اما او شرایطی را برای امضای آن مطرح کرد.

به این ترتیب، مقامات آمریکایی برای تصویب این موافقتنامه، که اجازه می‌دهد شماری از سربازان آمریکایی بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند، آقای کرزی را هم‌چنان تحت فشار قرار خواهند داد.

طبق برنامه، سربازان آمریکایی باید تا پایان سال جدید میلادی از افغانستان خارج شوند.

آمریکا می‌گوید بدون امضای این موافقتنامه، مجبور خواهد بود برنامه مبارزه با گروه طالبان را به گونه‌ای سازماندهی کند که در آن نقشی برای سربازان آمریکایی یا نیروهای ناتو در نظر گرفته نشود.

آقای کرزی در آغاز به امضای این موافقتنامه رضایت نشان داد، اما بعداً گفت که برای امضای این موافقتنامه شرایطی دارد، اگر آمریکا شرایطش را نپذیرد، امضای این موافقتنامه باید به بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تا سه ماه دیگر موکول شود.

در جریان گفت‌وگو درباره جزئیات این موافقتنامه بین مقام‌های آمریکایی و افغان، بارها روابط کابل و واشنگتن تیره شد و اخیراً تنشها بین دو طرف شدت یافته است.

پیش‌نویس این سند را جرگه مشورتی در افغانستان، که در ماه نوامبر گذشته برگزار شد، تایید کرده است.

مرگ نخستین سرباز ناتو در ۲۰۱۴

Image caption آمریکا دهها هزار سرباز در افغانستان دارد

در همین حال، فرماندهی نیروهای ناتو، در کابل از کشته شدن نخستین سرباز خود در آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی خبر داده است.

ناتو در خبرنامه‌ای گفته که این سرباز ابتدا در یک رویداد غیررزمی در جنوب افغانستان زخمی شد و بعد جان داد.

هویت این سرباز و محل دقیق این رویداد مشخص نشده است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی شمار تلفات نیروهای بین‌المللی در افغانستان به ۱۶۰ تن رسید که ۱۲۷ تن آنها آمریکایی بودند.

سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان با نگرانی‎های زیادی آغاز شد. نیروهای بین المللی مستقر در این کشور قرار است تا پایان امسال از افغانستان بیرون شوند و موضوع امضای قرارداد امنیتی با آمریکا همچنان موضوع بحث محافل گوناگون است.

برخی این نگرانی را مطرح کرده‎اند که اگر نیروهای خارجی بروند و قرارداد امنیتی با آمریکا هم امضا نشود، احتمال آن وجود دارد که وضعیت در کشور بدتر شود، اما حامد کرزی بارها این نگرانی را بی‌جا دانسته است.

مطالب مرتبط