روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۱۱ جدی

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

امروز اولین روز سال ۲۰۱۴ است. قرار است در این سال رویدادهای مهمی در افغانستان رخ دهد. برنامه انتقال سیاسی، امنیتی و اقتصادی در افغانستان در این سال تکمیل می‌شود.

بررسی سال ۲۰۱۳ برای افغانها و آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی مهمترین سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های یازدهم جدی/دی کابل است.

۲۰۱۴ فرا رسید

روزنامه ۸‌صبح نوشته که امسال باید انتقال‌های کامل سیاسی و امنیتی تجربه شود. انتقال امنیتی با وجود نارسایی‌هایی که دارد، نسبتا موفق بوده است.

۸‌صبح می‌نویسد که انتقال سیاسی نیز برای افغانستان در سال جاری میلادی بسیار سرنوشت‌ساز است. اگر انتخابات سالمی برگزار شود، بسیاری از دشواری‌های فرا روی کشور، راه‌حل پیدا می‌کند.

۸‌صبح افزوده که سیاستمداران در مورد انتخابات بحث می‌کنند، در مورد انتقال نظامی نیز برنامه‌ریزی نسبتا دقیق صورت گرفته است، اما در این میان، اقتصاد فراموش شده است.

سرمقاله نویس ۸‌صبح می‌نویسد باید برای مهار دشواری‌های اقتصادی پیش‌رو، تدبیری در نظر گرفته شود و اقتصاد فراموش نشود.

روزنامه چراغ نوشته که سال نو شده اما چالش های کهنه همچنان باقی است.

چراغ می‌نویسد که این سال، سال دشوار برای تثبیت راهبرد جنگی و سیاسی آمریکا در افغانستان و سال سرنوشت ساز برای ادامه ماموریت مبارزه جهانی علیه تروریسم خواهد بود.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته: "رویا به پایان رسید".

جامعه باز می‌نویسد که سال نو میلادی، آغاز مرحله گذار از حمایت همه‌جانبه به پذیرش مسئولیت بدون کمک‌های بی‌دریغ جامعه جهانی است که آزمونی سخت و وضعیت دشواری را ایجاد خواهد کرد.

جامعه باز افزوده که رؤیای ساختن افغانستان نوین با دولتی مردم‌سالار با در‌نظر داشت خصوصیات سیاسی‌، اجتماعی این کشور در آستانه آزمایش سختی قرار دارد که با واقعیت تلخ تضادها و تناقضات تاریخی درگیر شده و اکنون نیاز دارد تا چشم بر واقعیت‌های بنیادی این سرزمین باز کند و با مراجعه به گذشته، سعی در اصلاح ساختارهای ناقص و تبعیض‌آمیزی کند که سد راه هر‌گونه پیشرفت است.

"۲۰۱۴ سال هیولا یا سال فرشته؟"

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

روزنامه ماندگار در مطلبی زیرعنوان "سال هیولا یا سال فرشته" نوشته که این سال و رقمش چنان رنگ سیاسی به خود گرفته که اکنون به عنوان یک مفهوم رعب آور برای همه شهروندان افغانستان معرفی شده است.

ماندگار افزوده که ماجرا زمانی شروع شد که خارجی ها اعلام کردنددر این سال افغانستان را ترک خواهند کرد.

ماندگار نوشته که مردم افغانستان اکنون سخت حامی صلح و ثبات هستند و این امیدواری وجود دارد که آنها از دستاوردهای سالهای گذشته به خوبی محافظت کنند.

نویسنده ماندگار به این باور است که شرایط جاری در افغانستان و موقف جامعه جهانی روشن خواهد ساخت که ۲۰۱۴ سال هیولا خواهد بود یا سال فرشته؟

روزنامه سروش ملت نیز می‌نویسد که ۲۰۱۴ سال امید و انتظار برای افغانهاست.

سروش ملت نوشته که سال ۲۰۱۳ سال پردستاوردی برای افغانها بود.

سروش ملت افزوده که سال ۲۰۱۴ به دلیل انتقال سیاسی و خروج نیروهای خارجی سال دشواری به نظر می‌رسد اما ترس از این سال نتیجه تبلیغات منفی رسانه‌های خارجی است.

نویسنده سروش ملت از مردم این کشور خواسته به این سال به عنوان سال امید و انتظار دیده و تلاش کنند آن را به سال نیکی مبدل سازند.

افغانستان در سالی که گذشت

روزنامه افغانستان می‌نویسد که افغانستان در سال گذشته میلادی، سالی پر حادثه را گذراند.

افغانستان نوشته که حوادث امنیتی در این سال همانند سالهای گذشته بخش اعظم مسایل افغانستان را به خود اختصاص داده است. در این سال گرچه مسئولیت های امنیتی کشور از نیروهای خارجی به نیروهای افغان منتقل شدند، اما نیروهای خارجی در کنار نیروهای افغانستان بار سنگین حفظ امنیت را نیز بردوش داشته اند.

اما افغانستان افزوده که از نگاه اقتصادی، در این سال افغانستان نتوانسته است تا تحولی چشمگیری را شاهد باشد.

افغانستان نوشته که از لحاظ اجتماعی، افغانستان سیر نزولی را طی نموده است. آمار بالای تجاوزهای جنسی، قتل، کودک آزاری، اختطاف، خودکشی ها، تصویر مخدوشی از جامعه افغانستان را ترسیم می کند.

مطالب مرتبط